Pazar , 20 Haziran 2021

BİLİŞİM SEKTÖRÜ PAZAR PAYI “47 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ”

11-14 Eylül 2014 tarihleri arasında Istanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de gerçekleştirilecek olan CeBIT Bilişim Euasia  ‘’ Bilişim Anadolu İle Buluşuyor’’ toplantılar devam ediyor. Gerçekleştirilen basın toplantısında “Türkiye Bilişim Derneği”, Bilişim Alt Yapı Sanayicileri Derneği;  “Tüm Uydu Anten Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği”  ve  “KOSGEB”in iş birlikler ve destekleri ile hazırlıkları süren “Cebit Bilişim Eurasia”   ve “ CeBIT Global Konferans” in bu yıl çok daha aktif geçeceği ve bu yılın temasının “Gelecekte İş Yapış Teknolojileri ve Gelecekte Yaşam ” kavramının en çok vurgulanacak konulardan biri olacağı belirtildi. KOSGEB desteklerinin devam ettiği ve Bursa’dan katılacak Teknokent firmalarına CeBIT Bilişim Avrasya’nın finansal destek vereceğinin altı çizilirken; bilişim sektörünün pazar payının son 10 yıl öncesinde 17 milyar dolar iken günümüzde 47 milyar dolara yükseldiği bilgisi verildi 

Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya; Hannover Messe Genel Müdür Yardımcısı Murat Özer, Bursa Bilişim Sektörü İşadamları Derneği Başkanı Osman Akın, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Semor A.Ş. Genel Müdürü Nezih Kuleyin ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

2023 HEDEFİNİN “75 MİLYAR DOLARINI BURSA KARŞILAYACAK”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran: “Bizler 10 ay önce seçimlere giderek Ticaret Sanayi Odası’nda yeni bir döneme girdik. Temel amacımız Bursa’nın yerel yeteneklerini tespit edip vizyon ve misyon anlamında şehrimize hedef gösterilecek meslekleri belirleyerek yola çıkmaktı. Bu doğrultuda 18 sektör belirledik ve bunların başında bilişim geliyor. Türkiye pazarına baktığınız zaman son 10 yıldaki bilişim payı 17 milyar dolar iken şu anda 47 milyar dolara ulaştı. Sektörün ne kadar stratejik öneme sahip olduğunun göstergesidir bu. Aynı zamanda 500 milyar dolar 2023 ülke hedefimiz var. Biz TSO olarak burada yine kendimize hedef koyduk 75 milyar dolarlık kısmını biz Bursa olarak karşılayacağız. Bunu öngörürken en önemli katkının bilişim sektöründen olacağına inanıyoruz” dedi.

CEBIT İLE DÜNYANIN 4 FARKLI KITASINA GİDEBİLECEKSİNİZ!

Hannover Messe Genel Müdür Yardımcısı Murat Özer; Bilişim Anadolu ile buluşuyor toplantılarının bursa ayağına hoş geldiniz. İlk amaç İstanbul’da yapılacak bu coğrafyanın en büyük bilişim etkinliğinde- etkinlik diyorum çünkü konferans ve paneller de olacak- sizlerle paylaşmak ve bizim Anadolu kaplanları diye adlandırdığımız yatırımcılarımızın katılmasına destek olmak. Bilişim Sektörü İşadamları Derneği ve Bursa Ticaret Sanayi Odası işbirliğinde bu yıl ek olarak finansal destek de veriyor olacağız. Katılımcı olamayacak ziyaretçilerimize de 4 gün sürecek olan CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Global Konferans etkinliklerinde vip olarak ağırlayacağız. Bu yıl partner ülke kavramından sonra “partner şehir” kavramı oluşturduk. Bursa’yı 2014 yılı partner şehir olarak görmek istiyor ve CeBIT Bilişim ile birlikte dünyanın 4 farklı kıtasında Bursa’yı bilişim ve teknoloji kenti olarak da ön plana çıkartmak istiyoruz” dedi.

28 ÜLKEYE YAZILIM İHRACATI YAPAN FİRMALARIMIZ VAR !

Bursa Bilişim Sektörü İşadamları Derneği Başkanı Osman Akın: “2023’te dünyanın ilk 10 ülkesinden biri olacağız diyoruz ama bir kamyon ürün verirken bir cd yazılım alıyoruz tabiri caizse. Bizim en kısa sürede ihracat kalemlerini değiştirmemiz lazım. Yazılım ve donanım ihracatı ilk sıralarda yer alırsa bir yerlere gelmiş oluruz. Cari açığın kapanması için tek çözüm yazılım ihracatını ihracat kalemleri arasında ilk 3’e taşımak. Ürünler ne kadar “akıllı” ise o kadar da değeri artıyor. Biz Bursa’yı bir yazılım ve bilişim kenti yapma konusunda bir noktaya kadar getirdik. 28 ülkeye yazılım ihracatı yapan firmalarımız var bizim” açıklamasında bulundu.

17 KAMU KURUMU CEBIT’TE UYGULAMALARINI TANITACAK

Semor A.Ş. Genel Müdürü Nezih Kuleyin:  “CeBIT ile hem fuar hem de konferans için işbirliği yapıyoruz. Bugün Bursa otomotiv ve tekstil yan sanayiinin merkezi durumunda. Makineler arası iletişimin önemi yadsınamaz. Teknolojik gelişmelerde gelinen çok önem verilmesi gereken taraf “nesnelerin interneti” olgusu. Örneğin buzdolabına koyduğunuz yumurtaların sayısını hatırlamıyorsanız markete gittiğinizde makinada görebileceksiniz evde ne kadar kaldığını ve ona göre alışveriş yapabileceksiniz. Nesnelerin interneti hayatınızın her alanında etkili olacak. Teknolojinin bu önderliğini yakalamak en önemli amacımız. Bilişimle ilgili herhangi bir şeyi hayalmiş gibi konuşurken ertesi yıl bir bakıyorsunuz gerçek olmuş. Biz bu yıl devletteki tüm uygulamaları kısa öz olarak anlatıp kavratacak etkinlik programı oluşturduk. 17 kamu kuruluşu stand açarak uygulamalarını anlatacak. Bizler de yeni teknolojiyi anlatacağız” dedi.

CeBIT Yurt Dışı Alım Heyetleri ve “Hosted Buyer Programı” geçen senelerde olduğu gibi devam ediyor. Bu yıl Afrika Pazarı Öne Çıkacak !!!

CeBIT Bilişim Eurasia’nın yalnızca Türkiye için değil, Avrasya, Orta Doğu, Afrika, Rusya ve CIS ülkeleri için de bilişim sektörünün ihtiyaçlarını karşılaması bekleniyor.  Dünyanın dört bir yanından gelecek olan profesyonel ziyaretçilerin yanı sıra, “Uluslararası Satın Alma Heyet”leri fuarı ziyaret edecek. Özellikle Körfez, Ortadoğu ve Afrika bölgeleri için Arapça tanıtımın başlanması ile Ürdün, Lübnan, Kuveyt, Irak, Katar, Bahreyn, Dubai, Suudi Arabistan’da gerçekleştirilecek olan özel tanıtım  programı ile 3.500’ü aşkın katılımcı ve ziyaretçiye ulaşacaklarını belirtti.

Tıpkı geçen yıl olduğu gibi “Hosted Buyer Program” dahilinde konsolosluklar ve Deutcshe Messe’nin Uluslararası acenteleri vasıtası ile alım heyetleri CeBIT Bilşim Eurasia etkinliklerine davet edileceğini bu yıl ki hedef ülkeler arasında: Almanya, Belçika, Bulgaristan, Brezilya, Cezayir, Endonezya, Fransa, Hindistan, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kore Cumhuriyeti, Lübnan, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Rusya Federasyonu, Suriye Suudi Arabistan,  Şili, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir