Pazartesi , 5 Aralık 2022

Bimeks Darty’i Satın Alıyor


Teknoloji mağazaları zinciri Bimeks, Fransız kökenli teknoloji perakende şirketi Darty’nin Türkiye’deki mağazalarını satın almak için İngiltere’de kurulu Kesa Turkey Ltd. ile satış  anlaşması imzaladı.

Anlaşmayı Bimeks adına Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray ve Kesa adına Üst Yönetici Simon Enoch imzaladılar.

Anlaşma, 28 adet Darty mağazasının, stokları, demirbaşları ve personeliyle birlikte Bimeks tarafından satın alınmasını kapsıyor. Devir süreci, Rekabet Kurumu devir işlemini onayladığı takdirde gerçekleşecek.

Bimeks 18 Aralık 2013 tarihinde Darty mağazalarının sahibi Kesa ile bir ön protokol imzalamıştı.

Bimeks tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada ‘Taraflar 22 Ocak 2014 tarihinde varlık ve işyeri devri anlaşmasını imzalamışlardır. Anlaşma gereğince devir bedeli, mağazaların maddi duran varlıklarının ve envanterlerinin defter değeri esas alınarak belirlenecektir. Rekabet Kurumu’na yapılacak başvuru neticesinde, onay verildiği takdirde devir alma işleminin Mart 2014 ayı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır’ ibaresi yer almaktadır.

Türkiye’de ilk mağazasını 2007 yılında açan Fransız teknoloji perakende zinciri Darty, 14 şehirde 28 mağazada, toplam 33 bin m2 satış alanında faaliyet gösteriyor. Fransa’nın en büyük pazar payına sahip markası olan Darty, tüketici elektroniği ürünleri yanında özellikle beyaz eşya ve küçük ev aletleri kategorilerinde önemli bir pazar payına sahip bulunuyor.

Darty mağazalarını devralmak üzere anlaşma imzalayan, Türkiye’nin ilk teknoloji perakende şirketi  Bimeks, 31 Ekim’de de İngiliz perakende devi Dixons’ın Türkiye’de Electro World markasıyla faaliyet gösteren mağazalarını devralmıştı.

Bu satınalma sonucunda Bimeks’in mağaza sayısı 107’ye, satış alanı ise 93 bin metrekare’ye ulaşmıştı.

Halen 49 şehirde faaliyet gösteren Bimeks, Darty mağazalarının da eklenmesiyle satış alanını 120 bin metrekare’ye yükseltmiş olacak. Bimeks’in 2014 yılındaki  pazar payının ise Electro World’den sonra Darty’nin de eklenmesi ile yüzde 20’ye yükselmesi bekleniyor.

Çoklu ve entegre kanal yapısı (Omnichannel) ile büyüme stratejisini uygulayan Bimeks, Electro World ve Darty mağazalarının farklı ürün gruplarındaki göreceli üstünlüklerini de bünyesine katmış olacak.

Perakendeciliğin Kuralları Değişecek

Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray “Bimeks, kendi geliştirdiği yazılım entegrasyonlarıyla perakendeciliğin kurallarını dünyada yeniden belirleyecek olan omnichannel (çoklu kanal) modelini uygulamaya başladı. Bu modelde, online satışlarla mağaza networku entegre biçimde çalışıyor ve şirketin değer üretme kapasitesi artıyor” dedi. Bimeks’in iş modeline ve çoklu kanal stratejisine uyan bir şirket olduğu için Darty’ye talip olduklarını söyleyen Akgiray “Darty  beyaz eşya ve ev ürünlerinde iddialı ve Bimeks’ e bu ürün kategorilerinde değer katacak, doğru lokasyonlarda mağazaları olan, iyi yönetilmiş bir şirket; Electro World’ü satın almamızdan sonra Darty’nin de Bimeks bünyesine katılmasıyla, 2014’den itibaren satış ve karlılıkta güçlü sonuçlar üreteceğiz” dedi.

Bimeks’in 2013 yılında uygulamaya koyduğu iş stratejisi 3 ana unsurdan oluşuyor:

1. Şirket satınalmalar ile inorganik büyüme,

2. Mağaza İş Ortaklığı-MİO ile bütün şehirlerde mağaza açarak organik büyüme

3. Online perakendecilik (e-ticaret) ile mağaza ağını entegre ederek çoklu kanal yapısını güçlendirmek (omnichannel)

Bimeks Hakkında:

1990 yılında kuruldu.

49 şehirde 107 mağazada faaliyet gösteriyor

Toplam satış alanı 93.000 m2

Darty Hakkında:

Fransız Teknoloji Perakende Zinciri

2007 yılında Türkiye’ye geldi.

14 şehirde 28 mağazada faaliyet gösteriyor

Toplam satış alanı 33.000 m2

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir