Cumartesi , 20 Ağustos 2022

Binlerce Mısırlı, Erdoğan’ı karşılamak için sosyal medyada organize oldu

25 Ocak tarihinde başlayan halk ayaklanmasının ardından Mısırlı devrimciler, Mübarek’e karşı ilk sesini duyuranın Erdoğan olduğunu belirterek, Facebook, Twitter ve diğer sosyal paylaşım sitelerinden Erdoğan’ı Kahire’de kahraman gibi karşılama çağrısında bulunuyor. Mısırlı binlerce genç, Erdoğan’ı Kahire Uluslararası Havaalanı’nda Türk bayrakları ile karşılamayı planlıyor. Kampanyayı organize eden gençlerden İbrahim el Drawi, Başbakan Erdoğan’a yakışanı yapacaklarını belirtiyor. “Erdoğan için bir milyon kişi” sloganıyla sosyal medyada organize olduklarını söylüyor. Sosyal medyayı devrimde kullanarak insanlarda büyük bir şuur oluşturduklarını aktaran El Drawi, Erdoğan için de bunu başaracaklarını ifade ediyor. Drawi, “Erdoğan siyasi olarak Davos çıkışıyla bizim için önemli hale geldi. Devrim sırasında ve sonrasında Mısır halkının yanında oldu. Daha sonra İsrail’in Türkiye büyükelçisini sınırdışı etti. Bunun için Erdoğan’ın ziyareti bizim için çok önemli. ” diyor. Gençler olarak Mısır’ın başına Erdoğan gibi Müslüman ve demokratik bir lider istediklerini aktaran Drawi, “Erdoğan, büyük bir lider. Müslüman halkların hep yanında oluyor. Biz grup olarak devrimde Facebook kullanarak insanları organize ettik. Erdoğan’ın geleceği 12 Eylül akşamı büyük bir kalabalıkla onu karşılamayı düşünüyoruz.” diye konuşuyor.

Erdoğan’ın ziyareti, Türk-İsrail ilişkilerinin krizde olduğu bir dönemde gerçekleşiyor. 15 yıl aradan sonra Mısır’a giden ilk Türk başbakan olacak olan Erdoğan, 300 kişilik Kahire çıkarmasında en önemli mesajlarını Kahire Üniversitesi’ndeki konuşmasında verecek. ABD Başkanı Barack Obama da göreve geldiğinde bu üniversitenin kürsüsünde Müslümanlara yönelik mesajlar vermişti. Erdoğan, Mısır’ın ardından Arap Baharı’nın yaşandığı Tunus ve Libya’ya geçecek.

 

kaynak: haber aktüel

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir