Pazartesi , 27 Haziran 2022

Bir Blog Yorumuna Göre Tanrı Parçacığı Bulundu

Fizik dünyası, “Tanrı Parçacığı” olarak bilinen Higgs Bozon’unun keşfedildiğine dair bir söylentiyle çalkalanıyor. Columbia Üniversitesi’nde Matematikçi Peter Woit’un “Not Even Wrong” adlı bloguna 21 Nisan Perşembe günü gönderilen isimsiz bir yorumda, İsviçre’deki 20 km’den büyük parçacık hızlandırıcısı CERN’in içyazışması (COM) gönderildi.

LiveScience’ın da manşetine taşıdığı söylentinin uydurma ya da daha sonra analizlerde değişme ihtimali bulunuyor. Bazı fizikçiler, iletişim notunda görülen “keşfin” sonraki araştırmalarda yok olacak bir anomoli olabileceğini belirtirken, Syracuse Üniversitesi’nden Sheldon Stone gibi fizikçiler, “eğer doğruysa çok heyecan verici” olduğunun altını çiziyor.

Fizik araştırmalarında iç yazışma notları (COM), projeye dahil olan bilim insanları arasındaki iletişimi sağlıyor. Araştırma tamamlandığında, tüm emeği geçenlerin isimleri ortak bir makalede yayınlanarak literatüre ekleniyor.

Sızdırıldığı öne sürülen bilgi notu, aranan Higgs Bozonu’nun kütle ve diğer özellikleriyle uyumlu görünüyor. Ancak görünme sıklığının 30 kat fazla olması, standart modelin ötesinde yeni parçacıklar bulunma ihtimalini güçlendiriyor.

Standart modelde, elektromanyetizma, zayıf ve güçlü nükleer kuvvetleri, atomaltı parçacıklarla açıklıyor. Bu modelde maddenin yapıtaşları olarak kuarklar kabul ediliyor. Teorik fizikte varlığı öngörülen Higgs Bozonu, kütlenin (m) taşıyıcısı olduğu düşünülüyor. Görünen evreni açıklamaya yardımcı olduğu için medyada Higgs Bozonu, Tanrı Parçacığı olarak adlandırılıyor.

İletişim notuyla ilgili olarak fizikçiler farklı tepkiler veriyor. California Technology’den Sean Carrol, twitterına “Merak etme! Higgs Bozonu! Hakkında ileri geri konuşmayacağım. Bazıları gibi!” diye yazdı.

Fermilab ve CERN’de çalışan ancak iletişim notunun yayınlandığı ATLAS’a erişimi olmayan fizikçi Tommaso Dorigo, bu sinyalin yanlış olduğuna dair bin dolarlık iddiaya girdi. Dorigo, blogunda “adı-sanı belli bir fizikçiyle, 1000 dolarına iddiasına varım ki bu yeni BİR PARÇACIK değil” ifadesini kullandı.

CERN’den konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

timeturk

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. backlink service

    When will you post again ? Been looking forward to this !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir