Perşembe , 6 Ekim 2022

Bir Haftada Dahi Olmak

 

 

Hangimiz okulda , işte veya evde kısacası hayatında başarılı ve parmakla gösterilen birisi olmak istemez ki ? Elbette hepimiz biliyoruz ki bunu başarmak hiç de kolay değil. . .

 

Ama kolaylaştırmak bizim elimizde .Yakın zamanda İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nin Biyomedikal Bölümü’nden Prof. Mark Lythgoes’in 1 hafta süren programı BBC’de yayınlandı.Programa  katılıp yapılanlara uyanların IQ’larında, yüzde 40 oranına varan artış görüldü.Programın istedikleri çok da zor şeyler değil tabiki de . Programın özünde insanın beynine eziyet etmemesi ve daha verimli kullanması yatıyor .

 

Programa göre ilk gün  sabahları dişlerimizi  fırçalarken herzaman kullandığımız elimiz değilde diğer elimizle fırçalamak ve duş alırken gözlerimizi kapatmak  . İkinci   güne geçtiğimizde sabah bulmaca çözmek ve kısa bir yürüyüş beyne vücuda çok iyi geleceği yazıyor. 3.günde ise akşam yemeğinde balık yemek Bunu büyükşehirlerde  gerçekleştirmek biraz zor ve işe veya okula daha önce kullanmadığınız bir araçla ya da bisikletle gidin  . 4.güne geldiğimizde  ise  sözlükten  daha  önce  bilmediğiniz kelimeler öğrenin ve bunu günlük yaşantınızda kullanmaya çalışın .5. günde daha önce tanımadığınız  insanlarla konuşmaya çalışın .   6. günde  televizyon  keyfinizi  dizi veya  filmlerle değil  de yoğun bilgi programlarına ayırın  . Son  günde  ise  alkol  ve  kafein  üretimini  varsa  azaltın  ve  alışverişe çıkarken   alışveriş  listesi  yapıp  ezberlemeye  çalışın .

 

Program  genel  olarak  böyle  kısacası  beyne ve  vücuda  eziye  etmemek  gerekiyor .Bir de güne enerjik başlayın ,  öyle  melankoli şarkılarını  bırakın kendinize eziyet etmeyin artık ,  daha enerjik ya da enstürmantal şarkılar dinleyin . Sonuçta  beynimiz vucüdumuzun %2 ‘sini oluştursa da %98 ‘ine hükmediyor .Beynimize ne kadar iyi bakarsak  o  da  bizim  vücudumuza da iyi bakar .Yazmak için sona bıraktığımız bir şey daha var , uyku .Bir de  hayatımızı  düzene sokmak için tabikide az uyumak gerekiyor .Artık ”Akşam yatmak bilmez , sabah uyunmak bilmez ”  lafını uygulamayı bırakın . Günlük 6-8 saat uyku insana  yeter artar bile .

 

Tüm bunları yaptığınızda sizde göreceksiniz ki hayatınız güzel bir düzene girecek , beyniniz öğrenmeye  çok  daha açık olacaktır . Hepimiz biliyoruz ki zaman kısa ve yapmak istedeğimiz çok şey var  ve bunları gerçekleştirmek zor değil !

 

 

 

Hakkında Selçukhan Portakal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir