Pazar , 4 Aralık 2022

Bir kişinin işlediği suçun hesabı milyonlardan sorulamaz

Önceki gün Gaziantep’te bir doktorun bir hasta yakını tarafından bıçakla öldürülmesinden derin bir üzüntü duyduğumuzu belirtmek isterim. En temel hak olan yaşam hakkının kutsal olduğuna inanıyor ve insan hayatına yönelik tüm saldırıları kınıyoruz.

Bu müessif olay sonucu tüm yurtta doktorların iş bırakma eylemini de asla tasvip etmediğimizi özellikle belirtmek istiyorum. Bu üzücü olaya bu şekilde bir tepki verilmesi, bir kişinin işlediği suçun hesabının milyonlardan sorulması anlamına gelmektedir. Bu eylem sonucu mağdur olacak hastaların sorumluluğunu kimlerin üstleneceği, cevaplanmayı bekleyen kritik bir soru olarak önümüzde durmaktadır.

Nasıl ki, doktorların ihmalleri sonucu sakat kalmış ve/veya hayatını kaybetmiş vakalarda tüm doktorlar suçlu gösterilemezse aynı durum bu olay için de geçerlidir. Yakın zamanda çift kol ve çift bacak nakli yapılan ancak nakilden üç gün sonra hayatını kaybeden Şevket Çandar vakası henüz çok tazedir. Olay sonrası hastane hakkında soruşturma açılması, hastanenin nakil ruhsatının alınması.. kamuoyunda ameliyatta doktorların ihmalinin olduğu yönünde çok güçlü şüphelerin oluşmasına yol açmıştır. Ancak buna rağmen hiç kimse çıkıp da ülkedeki bütün doktorları töhmet altında bırakacak bir açıklama yapmamıştır.

Hasta hakkı en az yaşam hakkı kadar kutsaldır. Zira en küçük bir ihmal yaşamın riske girmesine yol açmaktadır. Tüm sağlık çalışanlarının bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak hareket etmelerini özellikle istirham ediyoruz. Zira öfke ile yapılacak eylemler aynı şekilde ters tepkilerin olmasına yol açacaktır. Bu da durumu daha girift daha içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır.

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği olarak herkesi akl-ı selimle hareket etmeye davet ediyoruz.

Hakkında Takyettin Karakaya

1980 yılında Muş’ta doğdu. 1997 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesindeki İmam-Hatip okulundan mezun oldu. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 2006 yılından beri, Bursa’da yerleşik Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin Avrupa Birliği Bölümü’nde uzman sıfatıyla çalışmaktadır. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Bursa Temsilciliği görevini yürütmektedir. Gençlerin hacca gitmelerini teşvik etmek amacıyla Genç Hacılar Platformu'nu kurmuştur.

2 comments

  1. Bu ülkede insan gibi yaşamak gerçekten çok zor. Allah rahmet eylesin.

  2. paylaşımınız ve yazdıgınız yazı dogru gıbı gorunsede unutulmamalıdır kı saglık calısanları acıl mudahale gerektıren hıc bır gorevını aksatmamıstır sdece calısma standartlarına ve guvenlık acıklarına dıkkat cekmek amacıyla boyle bı karar vermıslerdır.biz hekımler de hergun ıs bırakmıyorlar bunu da belırtmek ısterım.Ayrıca bu kadar kamuoyunu mesgul etmesıne ragmen dun gece ıstanbulda ıkı ambulansa daha saldırıda bulunulmustur bılgılerınıze ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir