Cumartesi , 28 Ocak 2023

Bir Kitle Kontrol Mekanizması Olarak İlluminati

Herkes farkederse bir şeyi bu ortalamaya ait bir şey olur. Yönetilebilir bir algı sözkonusu olabilir mi dünya da ? Birileri dünyayı yönetiyor algısı. Ayırt etmeyi bir kenara bırakıp olanı biteni bir yapıya dipnotlamak. Belki biraz ekonomi , biraz yönetim / yönetişim / bolca içinde yaşadığımız sisteme dair fikirler edinmek gerekiyor. Teknoloji içinden bakıldığında akışı takip etmek. Akışı takip etmeyi cımbızla alalım. Akışı nerden takip edersek farkındalığımıza daha fazla katkı sunar ? Bilgi her an kabuk değiştiriyor.

Bilmemiz gerekenler, bilmememiz gerekenler !

Maddeyi hakim kılıp, madde dışından aktif eklentilerle çatışma alanları bağlamlamak. Bak yine olumsuz bir kelime kendini gösterdi; ÇATIŞMA. Bir birey günde kaç kelimeyle etkileşime girer ortalama merak konusudur. Çıtayı kelimelerinde üstüne çıkartmaya ne dersiniz ? O zaman başka bir noktadan yol alalım isterseniz ! Bir birey bir günde olumlu / olumsuz ne kadar etkileşime dahil olur.

Gördüklerimiz, okuduklarımız, düşündüklerimiz, kelimelerimiz,…

Birey ne/ler düşünür ? Bir sistem düşüncelerimize etki edebilir mi ? Mesela sublimal mesaj ile beynimize bir şeyler kodlanabilir mi ? Beynimiz bir noktaya odaklanır ama bütünü hafızaya alır noktasında ekranda olan kodlamalar başarıya ulaşır mı ? Kaosdan kimler beslenir / kimler kaos çıkarırdan öte kaos nedir ? Bireyi stok yaparak muhtaç bırakmak ve fiyatlar üzerinden manipülasyonlar soslamak bize neler anlatmalı ?

Kapitalizm icat edilmiş bir sanal yoksulluktur dersek ileri bir şey demiş olmayız bu anlamda.

Oyunlarda kodlamalar / çizgi filmlerde kodlamalar, müziklerde kodlamalar, dizilerde kodlamalar, müziklerde kodlamalar, logolarda kodlamalar,… Biz ve öteki noktasında büyük bir sıkışma yaşıyor ister istemez nefes. Çalışma alanında, harcama alanında, düşünme alanında,… hakim bir hipnoz. Hafif paranoyakça bir bakış gerekiyor olanı algılamak için büyük ihtimalle.

Sistemli bir yönetilebilir kaosçuklarla kendini kökleştirme çalışmaları neden olmasın değil zaten olan bu. Ülkeler kapital alanda çoktan sınırlarını kaldırmıştır. Düzenlemeleri sağlayan bir dengeden öteye bir anlam içermiyor günümüz itibariyle devlet. Muhatap alınacak bireyciklerin gerekliliğidir iç edilen.

Aralık ayında yeni bir kitle perasyonuna girdi ILLUMINATI. Sosyal alanda bu sefer şu kodlaması, bu logodaki işareti, o bireyin tecrübeleri değil de alay edilmeye dair riskler aldı. O noktaya kadar gerçekliğe dair tezlerin ötesine taşmak. Kitlenin kendisi hakkında aceleci biçimde düşünmesini sağlamak.

İki nokta var temas etmemiz gereken. İlki az önce değinilen; meydan okumak, kendisi hakkında konuşulması / düşünülmesini sağlamak. İkincisi daha negatif bir şey; deşifre olmak ve sonrasında olayı manipüle etmek için yalan / yanlış bilgilerle suyu bulandırmak.

Son bağlamda iyi veya kötü olarak bildiğimiz bir gerçek var. Dünyanın içinde bulunduğu bir olumsuz hal var. Bu hali oluşturan bir piramit veya piramit olmasa da bir kısım bireyler var. Bu piramit/ler/bireyler yönetilebilir kaoslarla kökleşmiş durumda/lar. Bunun için acil bir antitez oluşturmak gerekiyor. Oyunlarla, çizgi filmlerle, dizilerle, müziklerle, bankalarla ,… markalarla,…Böylece bireye ait etkileşimi negatif alandan kurtarıp pozitife çevirmek birincil olmalı. Bu olduğu zaman kelimelerimizde, düşüncelerimizde,eylemlerimizde, eylemsizliklerimizde,… öldürmek, çatışmak,… gibi olumsuzluklar yer edinmez.

Yöntem ucu açık bir biçimde; arınma, ittifak, hamle,…

Hakkında İsmail Hakkı Şengül

Yazar okur, okur yazar, yazar yazar, okur okur, kitap sever, sever kitap, sever sever, kitap kitap kitap!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir