Cumartesi , 20 Ağustos 2022

Bir Kullanma Kılavuzu-Networking Nasıl Yapılır?

Herkesin birbirleriyle rakip olan bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle yeni mezun olup iş arayanlar bu gerçekle karşılaşıyor. Başarılı ve diğerlerinden daha farklı olabilmek için networking yeteneğine sahip olmamız gerekiyor. Peki nedir bu networking? Herkes yapabilir mi? Networking yapmak profesyonel ağlar kurmak demektir. Zaman ve sabır isteyen bu strateji malesef çok nadir kullanılıyor. Bu makale yeni mezunlara networking yapmanın en önemli 9 kuralını anlatacaktır.

  1. 1. Hazırlıklı olun

Networking olanakları her yerde ve her zaman karşınıza çıkabilir. Bu yüzden temkinli olun ve 7/24 profesyonel davranın.

  1. 2. Kendinize güvenin

Göz temasında bulunmak, karşınızdakinin elini güçlü bir şekilde sıkmak ve onu sonuna kadar dinlemek kendinizi göstermekte yardımcı olur.

  1. 3. Kendinizi tanıtın

Konuşmayı kendinizi tanıtmakla başlayın. İlk cümleniz okuduğunuz bölümü ve ne zaman mezun olacağınızı içerebilir, örneğin ‘Ege Üniversitesinde 4. Sinif Bilgisayar Mühendisliği okuyorum, bu yaz mezun oluyorum. Şirketinizdeki bilgisayar mühendisliği olanaklarını öğrenmek istiyorum.’ gibi bir cümle olabilir.  Önemli olan konuşmayı başlatmanız için kısa ve öz bir giriş yapmanız.

  1. 4. Tanıştığınız insanlara ilgi gösterin

Çalıştıkları sektöre ve şirkete nasıl girdiklerini ve size ne önerebileceklerini sorun

  1. 5. Her zaman yanınızda kartvizit bulundurun

İnternette isminizi, ulaşım bilgilerinizi ve ilgilendiğiniz alanı içeren profesyonel kartvizit hazırlayın ve her zaman yanınızda taşıyın. Böylece insanlar sizi daha kolay hatırlayıp sizinle irtibata geçebilirler. Kağıt ve kalem olması da her zaman için faydalıdır – böylece önemli şeyleri not alabilirsiniz.

  1. 6. Konuştuğunuz kişiye ona daha sonra nasıl ulaşabileceğinizi sorun

Herkezin tercihi farklıdır, bazısı telefon etmenizi tercih eder bazısı da mail atmanızı. Karşınızdakinin tercihini sormak ilgilendiğinizi gösterir. Konuşma nasıl geçerse geçsin, ardını bırakmayın ve irtibata geçin.

  1. 7. Herhangi bir organizasyona katıldığınızda erken gidin ve ilk saniyeden itibaren hazırlıklı olun

İlgili olun ve ilk adımı siz atın. Kendinizi tanıtın ve konuştuğunuzdan daha çok dinleyin. Not alın ve sünger gibi verilen bütün bilgileri içinize çekin. Olanakları siz yaratın.

  1. 8. Ardını bırakmayın

Biri size zaman ayırdıysa, size bir öneride ya da yardımda bulunduysa ya da sizi başkasına önerdiyse mutlaka mail göndererek veya telefon ederek teşekkür edin. Size geri dönüşü olacaktır.

  1. 9. Sosyal Medya’yı kullanın

Linkedİn, Facebook ve Twitter gibi sitelerde kendinize profesyonel bir hesap açın ve sadece iş hayatında ve ilgilendiğiniz sektörde olan kişilerle arkadaşlık edin. Gruplara üye olup tartışmalara katılmaktan çekinmeyin.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. “Herkezin” değil “herkesin” olacak o kelime. 2012’ye geldik hala bilmeyenler var. Bkz: İlk kelime.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir