Perşembe , 7 Temmuz 2022

Bir Yunanistan Gezisi: Gidip Dokunmalısınız

Yunanistan aslında bize yakın olduğu kadar uzak görünen bir ülke… Oysaki sokaklarında dolaşarak ne kadar aynı dünyanın insanları olduğumuzu kolaylıkla anlamak mümkün..

Hiç Ege‘nin 2 yakasının çocukları küs kalabilir mi..?

Sokaklarında ihtiyarların, çınar ağaçlarının altında dinlendiği kahvehaneleri, ellerinde tespih sallayan ihtiyarları, büfelerinde kesilen dönerleri, dolaplarında saklı boy boy rakı (uzo)”ları ile ne kadar aslında birbirimize benziyoruz. Çok ilginçtir ki bir sürü Yunanlı Türkçe bilmekte. Oysaki biz onların diline ait hiçbir şey bilmiyoruz. Sınır kapısından içeri girdiğimizde birçok Türk köyü görebiliyoruz. Camileri ve eski evleri ile ne şirin duruyorlar hiç bozulmamış bitki örtüsünün arasında. Yunanistan da tarım inanılmaz derecede gelişmiş ve doğaya sahip çıkma konusunda bizlere gerçekten ders veriyorlar. Heryer yeşile boyanmış bu ülke de..

İlk durağımız Kavala.. Minik bir Montecarlo gibi bu şehir. Deniz ürünlerinin hemen hemen hepsini tadabiliyorsunuz. Özellikle meydanın hemen sağında bulunan 2 restoran menü açısından çok zengin. Ahtapot,kalamar ve hamsi tavayı denemelisiniz. Özellikle akşam vakitlerinde inanılmaz kalabalık. Tabiki birçok türk mezesi ile zenginleştirebilirsiniz sofranızı. Kaval’da Galaxy Otel ise 4 yıldızlı olmasına rağmen inanılmaz bir şehir silüeti sunuyor. Şehir ayaklarınızın altında,hizmet dört dörtlük..

Drama ise Kavala’nın biraz dışında. Yunanistan‘ın tarihi şehirlerinden. Şehir tıpkı Alaçatı veya Ayvalık tadı veriyor… Ama tabiki yeşilin, tarihi yapıların, küçük dükkanların ve cafelerin yoğun olduğu bir şehir. Yunanlılar Türk kahvemize Greek Coffee diyorlar. Nispeten yapmakta da başarılılar. Burada birçok noktada tadabilirsiniz. Ayrıca şehrin her yanında tarihi çeşmeler mevcut. Şehirde trafikte korna çalmak adeta yasak. Kimse araba kullanırken kornaya elini götürmüyor. Tabiki dikkatliler ve ihtiyaçta olmuyor.

Selanik ise gerçekten silüeti etkileyici bir şehir. Aristoteles Meydanı kentin en büyük meydanı. Hemen yanındaki beş yıldızlı Electra Hotel her zaman tavsiye edilebilir. Odaları şık, yemekleri, servisi ve hizmeti kaliteli bir otel. Hemen önündeki pastanede ise zaman geçirmek ideal. Şehir de gece hayatı ve özellikle akşam saatlerinde sahil kenarında adeta tıka basa dolan bir çok cafe var. Çok düzenli, temiz ve yoğun alışverişler yaşanan bir şehir. Ara sokakları Nişantaşı ve Maçka sokaklarına benzemekte.

Yemek içinse T.G.I Friday’s ve benzeri restoranlar sıralanmış durumda. Hizmet çok iyi. Fajita ve diğer tavuk lezzetleri her zaman yenebilir. Bunun haricinde balık restoranları da çok kaliteli.

Tabiki Mustafa Kemal Atatürk‘ün evi. Şuan halen tadilatta. Elçiliğimizin hemen yanında. Biran önce bitirilip açılmalı. Oraya gidipte mutlu olmamak elde değil. Bu büyük insanın yaşadığı yerlerde dolaşmak çok hoş..Kısacası Yunanistan adeta bizden birilerinin yaşadığı bir ülke gibi.. Sıcak cana yakın ve içten..

Gidip Dokunmalısınız..

Oğuz Akdeniz

http://zoomlabakalim.blogspot.com/

Hakkında Oğuz Akdeniz

Blogger, Spor yazarı, twitter adresi: https://twitter.com/oguzakdeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir