Pazar , 2 Nisan 2023

BlackBerry blog sayfası hack edildi

İngiltere’de Londra ve diğer bazı şehirlerde son birkaç gündür ayaklanmalar oluyor.

Yağmalayanların ve ateşe verenlerin büyük çoğunlukla gençler olduğuna ve BlackBerry Messenger hizmetinin (BBM) aktivitelerin organize edilmesinde önemli rol oynadığına inanılıyor.

Mesajların herkes tarafından aranabildiği Twitter’dan farklı olarak BBM kapalı bir sistem ve kullanıcılarının kontaklarındaki birden fazla kişiye anında ve ücretsiz gizli olarak mesaj gönderebilmesini sağlıyor.

Android ve iPhone akıllı telefonlara kıyasla düşük fiyatı ve BBM teknolojisi BlackBerry’yi ingiliz gençler arasında popüler bir seçim yapmış. Ofcom’a göre ingiliz gençlerin %37’si BlackBerry sahibi.

BlackBerry’nin arkasındaki firma RIM Metropolitian polisin araştırmalarında yardımcı olacağını duyurduğunda bunu gençleri memnun etmediği kesin.

Bu öğleden sonra BlackBerry’nin resmi blog sitesi hack edilmi ve “TriCk – TeaMp0isoN” tarafından bir mesaj konuldu.

RIM çalışanlarının detaylı bilgilerini yayınlamakla tehdit eden mesajın bir kısmı aşağıdaki gibi:
Sayın Rim,
İngiliz Polisine yardım ETMEYECEKSİN çünkü edersen yanlış zamanda yanlış yerde olup bir blackberry sahibi olan masum insanlarda gereksiz yere suçlanacaklar. Polis utancını gizlemek için olabildiğince fazla insanı tutuklamaya çalışıyor. Eğer polise sohbet kayıtlarını, gps lokasyonlarını, müşteri bilgilerini ve insanların BBM’lerine erişimlerine izin verirseniz pişman olursunuz. Çalışanlarınızın adres, isim, telefon numaraları gibi bilgilerinin olduğu veritabanınıza eriştik. – eğer polise yardım ederseniz biz bu bilgileri herkese açacağız ve ayaklananlara vereceğiz… Çalışanlarınızın öfkeli gençleri kapılarında görmelerini istermisiniz? Bir düşünün… Ve polisin çalışanlarınızı koruyacağını sanmayın, polis daha kendini koruyamıyor ki başkalarını korusun… Eğer yanlış seçim yaparsanız veritabanınız herkese açılacak. Kendinizi utandıracak birşey yapmayın ve doğru seçimi yapın. kukla olmayın!

not – bu ayaklanmalarda masum insanların zarar görmesini ve küçük işyerlerinin yağmalanmasını doğru bulmuyoruz. fakat hepimiz polise ve hükümete karşı duran ayaklananların arkasındayız… ve kimse “blackberry çalışanları masum” demeye kalkmasın, değiller! Polise yardım edecek olan onlar.
– TriCk – TeaMp0isoN –

Bilgisayar korsanlarının BlackBerry blog sitesine bir yazılım güvenlik açığından mı yoksa yöneticisinin şifresini elde ederek veya kırarak mı girdikleri henüz bilinmiyor.

İngiliz polisinin Londra sokaklarındaki ayaklanmaları kontrol etmek için yeterli kaynağı olmadığı düşüncesi akıllara yerleşirken polisin sibersuç ile mücadele ekibini dörde katladığı da bir gerçek.

Ertan Kurt’un haberi

Yuşa IRMAK

Hakkında yusa

Yazar, Editör, Sosyal Medya Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir