https://juragankomik.com
Çarşamba , 28 Şubat 2024

Blog Ödülleri Gecesi ve Bumads Değerlendirmesi

Hürriyet Bumerang blog ödülleri gecesi 23 Kasım akşamı Taksim Hilton’da yapıldı, Gecenin davetlileri arasında biz de vardık. Salon tıka basa doluydu hatta bir çok kişi oturacak sandalye bulamamıştı. Hürriyet Kadrosu Vuslat Doğan Sabancı dahil tam kadro oradaydı, Hürriyet internet grup başkanı ve başkan yardımcısı dahil genç blogcuların yer aldığı gecede genç hürriyet yöneticisi olmaması garipti.

Wanda Dijital ajansı adına konuşan yetkili ciddi anlamda sıkıcı ve ne anlattığı anlaşılmayan bir sunum gerçekleştirdi.

Gecenin en güzel sunumunu Bilgi Üniversitesi Öğretim görevlisi Yüce Zerey gerçekleştirdi. Konuşmacı sayısı bir hayli fazlaydı ama bir tane bile blogcu konuşturulmaması hoş değildi.

Gecede çok değerli insanlarla da tanışma fırsatı elde ettim; kahramanlarsinemada.com editörü Hakan bey, Bursa sanat editörü Hakan bey, Semiyun.com ortakları ile geceyi birlikte takip ettik, sosyal medya hakkında konuştuk.

Dev ekrana #bumadsgecesi #bumadsodulleri hashtag’lerı yansıtıldı ve güncel değil 1 saat gecikme ile yansıtılma yapılmıştı.

Juri üyelerinden sadece Yüce Zerey geceye katılmıştı. Blogcular jüri üyelerini görme imkanı elde edemediler.

Gece ödül kazanan bloglar şöyle oldu;

En Tarz Blog:  Hakancezhifi.stereomecmuasi.com

 En Çalışkan Blog:  Egoistokur.com

En Sosyal Blog:  Semiyun.com

En Bilge Blog:  Grafikerler.org

En İyi Yerel Site:  Erzurumrehberi.net

Jüri Özel Ödülü:  Businessonair.net

Blog ödülleri gecesi benim beklediğim gibi BUMADS lansmanın gölgesinde kaldı, Bumads’ın anlatılması asıl amaçtı.

Gecede ve bumerang sitesinde hiç bahsedilmedi ama bumads açılımı Bumerang Adsense oluyor, yani bu iki kelimenin kısatılması google adsense rakip olarak düşünülmüş bir reklam platformu.

Google’ın hiç sorgusuz sualsiz site ve blogları banlamasından sonra bumads blogcular için yeni ve etkili bir reklam mecrası olabilir. Çalışma sistemi bir ürün hakkında yazılmış reklam metnini tüm blogcuların sitesinde paylaşması şeklinde oluyor, ilerde banner reklam uygulamasına geçerler mi bilmiyorum ama bu haliyle aynı yazının onbinlerce blogta yer alması pek google’ın hoşuna gitmeyecek gibi, belki blogların pagerank’ını bile etkileyecek bir reklam çalışması.

Bumerang ile hürriyet bu alanda yeni bir iş modeli başlattı, geliştirmeyi başarabilirlerse pazardaki google tekelini de çok rahat kırabilirler.

Bumads için önerim, sizin istediğiniz site hakkında inceleyip yazı yazan bloglara biraz daha fazla ödeme yapın böylelikle unique(benzersiz) içerik sayısı artmış olur, blogcular kendi yorumları ile tanıtılan ürünü daha cazip hale getirmiş olurlar.

Gecenin sonunda Bedük sahne aldı, Daha önce hiç dinlemediğim birisi olarak Bedük’ün sahne performansı hiç fena değildi.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

3 comments

  1. bende ordaydım tüm jüriler ordaydı, gözümle tek tek gördüm. 2.side benim anladığım kadarıyla ve kullandığım kadarıyla ad sense ile alakası yok o bumads- advertise manasında kullanılan ads:) oldukça yanlış bilgi var.

    • Jüri ordaysa bile bunu onları tanımayanlar anlayamadı çünkü bize söyleyen olmadı. anons eden olmadlı, onlarda aramızda diyen olmadı. adsense de reklam değil mi?, google adsense’den etkinlenme yok mu? o zaman advertise yerine reklam deseydiler :)

      • Resimleri koymuşlar jürilerin bu arada ad sense ile advertise kelimesini nasıl karşılaştırıyoruz? Birisi marka (ad sense) birisi terim advertise, advertising, ads lafı sadece googleın değil tabiki:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir