Cumartesi , 26 Kasım 2022

Blog Yarışmaları ve Markalar

Sosyal medya firmaların büyük ilgisini çekiyor, buna kuşku yok; çünkü çok ucuza çok etkili reklam olanağı sunan başka bir yer yok. Bununla ilgili olarak yurtdışında yapılan araştırmalar çok ilgi çekici (bir ara blogcuları ilgilendirenlerine değinelim). Zaten, altı üstü piksellerden oluşan internet sitelerinin milyon dolarlık gelirler elde etmesinin başka bir izahı da olamaz.

Durum böyleyken dünyayı –dolayısıyla piyasaları da– değiştiren internetin ne anlama geldiğini hâlâ doğru anlamayan, anlayamayan firma sayısı binleri, onbinleri, yüzbinleri geçmiş durumda. İşin şaşırtıcı bir tarafı ise, adı bile duyulmamış yeni yetme firmaların parmak ısırtan sosyal medya çalışmalarının yanında, bazı milyar dolarlık firmaların internet reklamcılığı konusunda zaman zaman acemiden de acemi davranabilmeleri. İştah kabartan sosyal medya imkânlarından yararlanayım derken hatalı tercihler yapan firmalara tekrar dönmeden önce, firmalarca yapılan yanlışların temel sebebinden bahsedeyim biraz.

İnternet, Şirketleri Şeffaf Olmaya Zorluyor

İnterneti ne için kullanıyorsunuz bilmem fakat farkında olmadan özgür dolaşan yayınlardan yararlanıyorsunuz; zaman zaman Wikipedia’da özgür dolaşan bilgiyi, zaman zaman Youtube’da duysanız inanmayacağınızı görüntüleri alıyorsunuz belleğinize. Yani internette insanlara ulaşan veriyi, hareketleri denetlemek ve kontrol altına almak çok güç, çünkü internet gerçek bir fikir ve ifade özgürlüğü sunuyor, buna kuşku yok. Bilginin irili ufaklı yayıncılardan çıkmasının yanı sıra Web 2.0 ile kullanıcılar da “içerik üretici” durumuna gelince ortalık iyice karışmıştı. O hâlde, şimdilik şu yargıya varmak pek yanlış olmayacaktır: İnternetin kontrol edilmesi mümkün değil gibi, belki yönlendirilebilir fakat kontrol edilemez (Wikileaks göze çarpan, önemli fakat her şeye rağmen sadece bir tek örnektir, konuyu daha iyi anlamanız için ismini anmasam olmazdı ama daha onca farklı örnek verilebilir). Sonuç olarak gelecek internetteyse internet de şeffaflıktadır ve şeffaf olmayan firmalar uzun vadede kaybedecek, şeffaf firmalar ise kazanacaktır çünkü uyanma vakti, dünya değişti, siz fark etmeseniz de… Piyasalarda gelecek şeffaf firmaların olacaktır (kâhinlik yapmıyorum, ileride bu konuyu işleyeceğim). Bu sessiz devrimi gören ise şimdilik pek yok gibi.

Konuyu daha fazla uzatmayacağım, ileride internetin faziletlerinden bahsetmeye devam ederiz, burada ana mesajımız şeffaflıktı, onu anladınız. Ben şimdi bir sonraki noktaya geleceğim: Firmalar unutturmak istese bile internet asla unutmaz, bunun için sosyal medya hareketleri çok dikkatli planlanmalı ve kısa vadeli çözümlerden çok uzun vadeli çözümlere odaklanılmalıdır, hele de köklü bir firmaysanız bunu yapmak zorundasınız diye düşünürüm.

Doğan Online’ın İslam Gafı

Peki ülkemizde durum böyle mi? Pek öyle olduğu söylenemez ne yazık ki. Firmalar internetteki kredilerini çabuk tüketmek istiyor gibiler sanki. Türk internet kullanıcısı da bilinçlendikçe yönlendirmelerden sıyrılabilmeyi öğrenecektir ve işte o zaman internetin 80 bin fil gücündeki belleğinin ne kadar önemli olduğu çok ciddi bir biçimde anlaşılacak ve kontrol amaçlı yönlendirmeler de pek etki etmemeye başlayacak. Örneğin geçtiğimiz günlerde sosyalsosyal.com’daki bir yazıdan öğrendiğime göre Doğan Online, İslam diniyle alay eden bir Twitter kullanıcısıyla kısa süre önce örtülü reklam çalışması yapmış ve sonra aldığı tepkiler üzerine apar topar yazıyı ve reklamı kaldırmışlar fakat şimdi hepimiz rahatlıkla Doğan Online’ın bu yaptığından haberdar olabiliyoruz. Doğan Online artık bu lekeden kurtulamayacak çünkü yaptıkları internetin silinmez belleğine geçmiştir ve durumu toparlamak istiyorlarsa dürüstçe açıklama yapmalıdırlar. İsminde bile “online” kelimesi geçen bir firmanın bu büyük gafı, ülkemizde sosyal medyacı geçinebilen şirketlerin bile ne kadar vahim hatalar yapıp ne kadar acemi olabildiğini gözler önüne seriyor. Komik olan ise 1999 gibi Türkiye için tecrübeli sayılabilecek bir doğum tarihi olan Doğan Online’ın kendisini “Türkiye’nin lider internet şirketi” sloganıyla tanıtması. “Lider” böyle yaparsa başka firmalar neler yapmasın ki… Anlayacağınız genelde bizim zihniyetimiz hâlâ örtülü işler peşinde ve şeffaflaşmak konusunda çok eksikleri var.

Bellek demişken sonunda yazımın esas konusuna girebilirim herhâlde, şimdi size sosyal medyada hata yaptığına inandığım bazı firmaları internet belleğinin de yardımıyla göstereceğim.

Pek çok olası örnek olmakla birlikte dün yazdığım Sosyal Medyanın Ödüllerle İmtihanı yazısı ilginizi çektiyse aynı örnek üzerinden gidebilir ve kendi çapımızda firmalara açık bir “sosyal medyadaki faaliyetlerinize dikkat edin” mesajı verebiliriz.

Notersiz Yarışmalara Sponsor Olan Firmalar

Yarışma yapmak için noter şart değil ama yurt çapında gerçekleştirip geleneksel medya aracılığıyla bangır bangır ilan ettiğiniz bir yarışmayı notersiz yapıyorsanız tepki çekersiniz. Üstelik bu yarışmayı internetin önemli ve bağımsız içerik üreticileri olan blogcular arasında düzenliyorsanız iki kere tepki çekersiniz ve bilginiz olsun; blogcunun tepkisi berk olur. Dün bahsettiğim BÖ Blog Ödülleri bu sene de notersiz olmasına rağmen yarışmaya sponsor olmaya cesaret edebilen firmaların isimleri sizleri çok şaşırtacak (geçtiğimiz yılların sponsorlarını da bir ara yazıya ekleriz, şimdi listeye ulaşamadım da).

Turkcell (Yarışmanın ana sponsoru. Büyük hissedarı yerli değil yabancı bir şirket olan TeliaSonera, adı Türk ama kendisi değilmiş :) Her neyse, ben BÖ hakkında Turkcell’e yazdım, cevap vermeye bile tenezzül etmediler ama operatör değiştirecek olunca o kadar ilgileniyorlar ki…)
Collezione (Moda blogları sponsoru, kendileriyle yazıştım fakat sponsorluktan çekilmeyeceklerini söylediler, en azından ciddi bir firmaya yakışacak biçimde gerçekten güzel ve ciddi bir cevap verdiler)
Efes Pilsen (yazdım ve cevap vermediler)
Garanti Bankası (yazdım ve cevap vermediler)
HepsiBurada.com (yazdım ve cevap vermediler)
Mindshare
NTV (yazdım ve cevap vermediler)
Sana (Unilever’e yazdım durumu, bize göre yarışma ve sonuçlar adil dediler, şaşırdım çünkü notere değil ona buna göre bakacakmışız olaya, fakat sağ olsunlar en azından cevap vermeye tenezzül buyurdular.)
Schwarzkopf (Henkel’e bağlı, geri dönüş alamadım)
The Game
MediaNova
KurumsalHaberler.com
TurHost.com
OutWork

Türk Blogcular Henüz Uyanmadılar

Durum böyleyken acaba kaç blogcu katıldığı yarışmada noter bile olmadığından haberdar? Umarız bu sene oylama sürecinde falan paraya kıyarlar da bir noterimizi yarışmada görebiliriz demek isterdim ama oylama zaten devam ediyor ve bana kalırsa sonuçta olan markalara olacak. Çünkü geçmişte bu yarışmaya katılıp organizasyondan memnun kalmayanlar bir sonraki sene yarışmanın adını bile anmak istemediler ve şimdi emin olun sponsor firmalara karşı onlarda bir soğukluk oluşmuş olabilir. Ben bunu yaşadım en azından ve sizi bilmem ama artık bazı markalar için kolay kolay elimi cüzdanıma atamayacağım gibi. Kaldı ki bu yarışmaya sponsor olup e-postalarıma bir cevap bile vermeyen firmalar yarın öbür gün bana ve bloguma teklif getirse bile onlarla çalışır mıyım bilmem, çünkü benim blogum benden bir parça taşır ve ben de Alzheimer hastası değilim.

Ben blogumda katılması bedava bir çekiliş yaptığımda bile random.org’dan çekiliş yapıyor ve bunu kaydederek videosunu yayınlıyorum. Ben kendimce elimden geldiğince şeffaf davranmaya çalışırken ulusal çapta düzenlenen bir yarışmanın oylarının kapalı kapılar ardında ve notersiz toplanması bana pek mantıklı gelmiyor. Ben firmalardan bir açıklama bekliyorum, bakalım yapacaklar mı?.. Kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum ama olayın kendisi zan altında zaten, bunu detaylı olarak anlatmıştım. Hâl böyle olunca organizatörlerin “yarışma bu, beğeniyorsan katıl, beğenmiyorsan da git ve biz sen katılmadan en iyi blogları medyaya duyuralım” dercesine, sponsorlar da “reklamımız yapılıyor, gerisi umrumuzda değil” dercesine duruyorlar ve inanın bir blogcu olarak bu durum benim canımı sıkıyor.

Bu şeffaf olmayan yarışmalar konusunu işlemeye devam edeceğim çünkü internetin butik yayıncıları olan biz blogcuların bu notersiz yarışmalarda oy dilenmekten acilen kurtulması lazım. Sevgiyle kalın, blogunuzdan ve blog dünyasından ayrı kalmayın.

Hakkında İlşad Özkan

Zinde Türkiye Sağlıklı Yaşam ve Spor Dergisi'nin (BodyTR) editörüdür.

6 comments

 1. saolun hocam bizleri bilgilendirdiğiniz için ben de bundan sonra protesto olarak notersiz bir yarışmaya katılırsam. saolun

 2. Mete bey merhaba,
  sosyalmedyahaber olarak 400 kayıtlı yazarımız var bu yazarların bir çoğu farklı görüşten farklı düşüncelerden insanlar, ben şahsen düşüncenin özgürlüğüne inanıyorum bu tür yarışmaların tarafsız olamayacağını biliyorum, bir ödül beklentimiz de yok. bumerang ödülleri bizim için deneyim oldu, en azından katıldık diğer blogger arkadaşlarla tanıştık, blog ödülleri bir kaç yıldır düzenleniyor reklam tanıtım ve etkinlik olması açısından yarışmaya dahil olduk. Adaletsizlik hangi alanda olursa olsun, elimizden geldiğince bununla mücadele edeceğiz, kendi uğrayacağımız haksızlık ile değil genel bir haksızlık var ise ortadan kaldırılması için mücadele ederiz. bu yazı da bunun gereği olarak düşünce özgürlüğünün bir eseri olarak burada yer almaktadır.

  eleştiriniz için teşekkür ederim.

 3. Bu yorumu gerçekten kimseye tepki olarak yazmıyorum. Yazıda her şey açık bir şekilde gün yüzüne çıkarılmışken nasıl hala sosyalmedyahaber.com bu yarışmada.. Kesinlikle kazanabilecek potansiyeli olduğunu düşünüyorum ama haksızlıklar ve banner sömürgeleri ne olacak..

  • Banner sömürgeleri konusu ilgimi çekti. Kastettiğiniz nedir, açar mısınız, merak ettim?

   Bu arada, ben buranın bağımsız bir yazarıyım ve görüşlerim sosyalmedyahaber.com sitesini bağlamamaktadır, sanırım site sahipleri henüz konu hakkında son kararlarını vermemişlerdir yahut da kararlarında bir değişiklik olmayacaktır zaten.

   Onların benim fikir ve kararlarıma olduğu gibi benim de onların fikir ve kararlarına saygım var. Ben hâlimden memnunum :) Açtıkları kanal sayesinde sizlere daha kolay ulaşabiliyorum.

 4. Schwarzkopf Henkel in satın aldığı bir Alman firmasıdır.
  Sana markası Henkele ait değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir