Pazartesi , 6 Şubat 2023

Blog Yazarları İçin Sosyal Medya İpuçları – 2

blog yazarları ile alakalı dünkü yazımdan sonra sevgili bekir arslan’ın yorumundan hareketle bir ikinci bölüm hazırladım nacizane. dünkü yazı daha ziyade başlangıç seviyesi için öneriler içeriyordu, bugün biraz daha incelikli br konulara temas edelim.

9. site haritası: dün de bahsettiğim etiketleme ve kendinizin hazırlayacağı bir iki ayrı sayfadan müteşekkil olur genelde bloglarınız. insanlar yazılarınızı okumadan önce buna değip değmeyeceğini bilmek isterler. bunun için genelde sağ(sol da olabilir) kolonunuzda site haritası oluşturmanız yararınıza olacaktır. bu sayede düzenli okurlarınız ve arkadaşlıklarınız olur.

10. tanıdık blog yazarları: tecrübe iyidir. blogu ve çevresi olan arkadaşlarınızın blogroll’unda yer almak güzeldir. bunun yarı sıra, bloxoo.com gibi sitelerden fazla takip edilen bloglara ulaşabilir ve yazarlarıyla iletişime geçebilirsiniz. isterseniz ilgili olduğunuz alanların kategorilerine yönelin. ekşi, ihl, itü sözlüklerde beğenilen ama takipçi sayısı az bloglara da ulaşabilirsiniz.

11. tema/şablon: popülerleşen blog servisleriyle beraber bu servislerin sunduğu temalar yetersiz kaldı. bir çok web tasarımcı yeni temalar hazırladılar bloglar için. gene bu sitelerde istenilen özelliklerde temalar bulunabilir. çoğu telif haksız yayınlanan bu temalara modifiye uygulanabilir. bu sayede sitenize özgü bir temanız olur. dikkat etmeniz gereken nokta ise okunabilirliği ve/ veya gözü yormamayı ön planda tutmanız. btemplates.com ücretsiz şablon sunan sitelerden biri.

12. resim: blog yazarlığının geleneklerinden biri de yazılara eklenen resimveya fotograflardır. güzel ve dikkat çekici resimler sizin zevkinizi ortaya koyacaktır. ayrıca uzun yazıları resimlerle desteklemek okuyucuya dinleme fırsatı sunar. resimleri nereden bulacağım diyorsanız da, google görseller araması, deviantart, photobucket ve flicker gibi siteler (telif haklarına dikkat ederek) ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. sonuç olarak sizin tercihinize kalmış bir nokta, iyi blog yazısı resim veya fotograflı olur diye bir kaide yok.

13. yazıların orjinalliği: bu noktada bir kaç alternatifiniz var;

a. günlük tarzı yazma geleneğini takip edebilirsiniz. beyn.org buna güzel bir örnektir.

b. daha önce cevabı aranmış konulara farklı bir şeyler demek istiyorsanız, bunun üzerine eğilebilirsiniz.

c. edebi metinlerinizi yayınlayabilirsiniz.

d. son olarak hobilerinizle alakalı yazabilirsiniz.

bu dört maddede dikkat etmeniz gereken nokta, üslubunuzun nasıl olduğudur. okuyucu yazarın tarzındaki büyük değişimlere açık değildir, bunun dışında tarzda olacak ufak tefek değişimler hoş karşılanabilir. sadece küçük harflerle yazmak, ya da sadece siyah beyaz resim kullanmak, yazıları fazlaca linkle desteklemek, italik veya bold kullanmak, video veya çoklu ortam destekli yazılar tercihleriniz arasında.

iyi ikindiler, akşamüstü güzeldir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. :) ipuçlarının bir üçüncüsü gelsin diye yorum yapmaya devam ediyorum. katkım olursa ne hoş.

    bu yazıda dikkatimi çeken en önemli madde 12. madde oldu. genellikle insanlar göze hitap ederken google’ı göz ardı edebiliyorlar. ve tabi ki standartları. bloglara eklenen her resim arama motoru için kaynaktır aslında. resmin açıklamasından bahsediyorum. google görsel aramarlarını resim eklerken kullandığımız alt=” ” tag’ini kullanarak yapar. onun için bu tag göz ardı edilmemeli. ve tabi ki linklerdeki title=” ” tag’i.

    buna ek olarak site haritasının google webmaster tools aracına illa ki taratmak gerekiyor ki indexleme hızlansın. ve tabi ki ping siteleri.

    sanırım işin tekik kısmı biraz sıkıcı :)

    biz yazmaya devam edelim. blog candır :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir