Cumartesi , 26 Kasım 2022

Blog Yazarları İçin Sosyal Medya İpuçları

sosyal medya, eskiden boşa kürek çekiyor gibi görünen blog yazarlarının daha fazla ve farklı kitlelere ulaşmasını sağladı. burada blog yazarlarının işine yarayacak bir kaç ipucu paylaşmak istiyorum.

1. etiketleme: hemen hemen tüm ücretsiz blog servisleri artık bu uygulamaya yer açmış durumdalar. etiketleme, arama motorlarının sizin sitenizdeki yazıları indekslemesinde, çok kullandığınız etiketlerde ise ön sıralarda çıkmanıza olanak sağlıyor. yazıyla alakalı vereceğiniz etiketler ya da hikaye öykü vb. türde yazıyorsanız deneysel türlerin adlarını etiket kısmına yazmanız, yazınızın ön sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. burada fazlaca etiket doldurmak ise okurlara hoş bir davranış olarak gelmeyecektir, belirtelim.

2. statcounter.com: ücretsiz trafik izlemek için kullanacağınız bir site. sitenin arayüzü kolay. burada, tekil ziyaretçi sayısı, ilk defa gelen ziyaretçi sayısı, ziyaretçilerin hangi siteler üzerinden geldiği gibi istatistik kategorileri var. bu sayede sitenizin eksik görüldüğü alanları daha kolay ve çabuk kapatablirsiniz.

3. başlıklar: orjinal ve daha önce kullanılmamış başlıklar hem okuyucularınızın hem de sitenizin url’sini hatırlamayan okurlar için kolaylık sağlayacaktır.

4. facebook: facebook yükselişine devam eden bir site. burada bir sayfa oluşturmak faydanıza olacaktır. bu sayfada yazdığını yazıların tanıtım kısımlarından sonra devamı için blogunuza link verebilirsiniz. güncellemeleri duyurabilir ve okuyucularınızın yorumlarını daha kolay takip edebilirsiniz. genelde okuyucular bloglardaki yorum fasilitesini kullanmayı pek tercih etmezler.

5. twitter: takipçi sayınızla doğru orantılı olarak twitter üzerinde yazılarınıza link verebilir, diğer yazarlarla iletişime geçebilirsiniz. gene facebook gibi twitter da yazılarınıza yorum almak ve rota çizmek için güzel bir araç.

6. mail ile takip: çoğu blog servisinin sunduğu bir araçtır. bu sayede yazılarınızın e-mail yoluyla takibi de mümkün olacaktır. blogspotta gadget ekle butonundan eklenebilir.

7. contact sayfası: bu sayfada farklı sosyal mecralardaki adreslerinize direkt linkler verebilirsiniz. bu sayede okurlarınız size daha kolay ulaşabilirler. mail adresinizi de bu sayfada paylaşmanız mümkündür. ama direkt oalrak “@” işreti yerine isim[at]gmail[nokta]com şeklinde bir paylaşım spamlar için çözüm olacaktır.

8. sabır: çoğu arama motorunda sandbox vardır. site belli bir süre bu “kum havuzu”nda kalır. sitenizin sadece reklam ve ya zararlı içerik bulunmayan bir mecra olduğuna kanaat getirildiğinde ya da belli bir ziyaretçi sayısına ulaştığınızda arama motorlarında üst sıralarda çıkmaya başlayacak, daha fazla kullanıcıya ulaşacaksınız.

iyi akşamlar, iyi yazılar.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. site haritası ve bir kaç tanıdık blog yazarı da bu listeye eklenmelidir diye düşünüyorum.

    tabi ki yazıların orjinalliği ve özgünlüğü blog dünyasında yazarın yerinin sağlamlaşması açısından önemli bir durum bana göre.

    ve tabi sizin de söylemiş olduğunuz gibi. sabır.

    teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir