Cuma , 27 Mayıs 2022

Blog Yazmanın Kişisel ve Kurumsal Faydaları

Blog yazmak, kişisel ifade özgürlüğü için bir alışkanlık haline geldi. İnsanların kendilerini çevrim içi ifade etmeleri için online günlük diyebileceğimiz bloglar birer ilaç gibi.

Geleneksel medyanın hakim olduğu toplumlarda bu talebin gazete ve dergilerde olduğu söyleyebiliriz. İnternet kullanımının yaygınlaştığı ülkelerde ise insanlar yazıp çizmek yorumlamak ve eleştirmek için blog dünyasına giriş yapıyor. Bilgi paylaşımının en güçlü olduğu iletişim kanallarından biri olan blogların kendi başlarına bir endüstri oluşturduğunu söylemeliyim.

Günümüzde milyonlarca ziyaretçiye ulaşan bloglar bulunmaktadır. Genel anlamda spesifik olanların kazandığı bu pazarda blog yazmanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kendi kişisel blogunuz mutlaka olmalı.

İçerik yönetimi içinse bir karar vermeniz gerekir. Çoğu insan içerik yönetimi için blog açar ama bu yanlış bir karardır. Eğer kişisel markalaşma için güçlü, yararlı ve sağlıklı bir blog istiyorsanız mevcut büyük bloglara yazı yollayabilirsiniz.

Bloglarınız daha geniş kitlelere duyurulacağı gibi blog yazmanın teknik detaylarıyla zaman kaybetmemiş olursunuz. Blog ile bir topluluk oluşturmak istiyorsanız, zamanınızın büyük bir kısmını bu işe harcamanız gerekir.

Blog yazmanın avantajlarını iki farklı şekilde inceleyecek olursak bunu kişisel ve iş amaçlı bloglar olarak değerlendirebiliriz. Bir blog her iki amacı da içerebilir. Burada belirtmek istediğim blog yazmanın kişisel hayatınızda ve iş hayatınızda ne gibi yararlar sağlayacağı üzerine olacak.

Blog yazmanın iş hayatınıza getirdiği kolaylıklar;

Pazarlama ve iletişim; Blog yazmak, herhangi bir sektörde pazarlama ve iletişim aracına sahip olmanızı sağlar. Başarı veya iş tecrübelerinin blog üzerinden paylaşılması blog yazan kişiye bir kanal açar. Bu kanalı iyi yönettiğiniz sürece kısa ve uzun vadede iş hayatınızda kullanabilirsiniz.

Düşünce ve Liderliği; Etkin bir iş blogu içinde bulunduğunuzo organizasyonda etkin olmanızı sağlar. Potansiyel iş ortakları, müşteriler, çalışanlar, ya da yatırımcılar olsun, iyi bir iş günlüğünü gördükleri zaman eğer gördükleri etkin bir iş blogu ise bakış açıları ve düşünceleri değişecektir. Güvenilirlik oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Uzmanlık Alanı; Blog yazmak size bir iş kanalı daha açarak, bir alanda daha uzmanlaşmanızı sağlar. İngilizce bilmenin bir avantajı olduğu gibi, sosyal medyada uzmanlaşmanın avantajı vardır. Bu alan edineceğiniz her bilgi ve tecrübeyi çeşitli iş bölümlerinde kullanabilirsiniz.

Blog yazmanın kişisel hayatınıza getirdiği kolaylıklar;

Araştırma ve yazma becerileri; Blog yazmak, takipçilerinize değer veriyor ve blogunuzu seviyorsanız araştırma, yazma becerilerinizi geliştirir. Onlara daha iyi bir kaynak sunmak ve tecrübelerinizi daha net bir yazım dili ile paylaşmak için kendinizi geliştirmeye başlar ve buna güncel olarak devam edersiniz. İletişimi artırmanın sıradışı yollarını ararken kendinizde bu süreçte gelişirsiniz.

Online itibar; Hem iş hem kişisel hayatınızda çokça fayda sağlayacak bir diğer konu ise online itibar yönetimidir. Online itibar yönetiminde kullanacağınız bir blog tüm algınızı değiştirebilir. Kişisel marka imajınızı, hedef ve projelerinizi bu blog aracılığı ile takipçilerinize verebilirsiniz.

Yeni okuyucular; Hayatınıza renk gelecek ve heyecanlanacaksınız. Yeni okuyucular kazandıkça yazdıklarınızın ne kadar değerli olduğunu anlayacak ve bu işten zevk almaya başlayacaksınız.

Bağlantılar; Blog yazmak yeni çevre kurmanızı sağlar. Spesifik bir alanda yazıyorsunuz size en yakın iş çevresine kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu alanda ortak çalışmalar yapar ve geri bildirimler toplayabilirsiniz. Bu çevreler yine hem iş hem kişisel hayatınızda size fazlasıyla avantaj sağlayacaktır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. fotoğrafçılık kursu

    yararlı bir yazı olmuş sağolun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir