Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Bu kodu çözen cinayeti çözer

Zodiac lakaplı seri katilin yakalanması katilin arkada bıraktığı şifreli bir metni çözmeye bağlı. FBI kamuoyundan yardım talep ediyor.

 

Kamuoyuyla paylaşılan şifreli mesajlar. Büyütmek için üzerine tıklayın.

Kimsenin çözemediği hatta en iyi kripto analiz uzmanlarının bile çözemediği kod, 30 Haziran 1999’da öldürülen 41 yaşındaki Rick McCormick cinayetini aydınlatabilir. Çünkü FBI’ın cinayetle ilgili olarak şu ana kadar elde edebildiği tek ipucu McCormick’in arka ceplerinde çıkan 2 kağıt parçası.

 

abcNEWS’un haberine göre, elle yazılmış bu kağıtlar 30 satırlık harf ve rakam gruplarından oluşuyor. “Yaptığımız işte gerçekten iyiyiz” diyen CRRU (FBI’ın kripto analiz birimi) 12 yıldır bu kodu çözemeyince “Ama bu konuda biraz yardım alabiliriz” deyip halka başvurdu.

Lise terk olan McCormick pratik bir zekaya sahipti ve oldukça bilgiliydi, çocukluğundan beri kendine şifreli mesajlar yazıyordu. Ancak ne yakınları ne ailesi kodun anahtarını FBI’ya veremedi.

Uzmanlar McCormick’in cinayete kurban gitmeden 3 gün önce yazdığı şifreli mesajları cinayetin çözümünde de önemli bir ipucu sağlayacağını düşünüyor. Kripto analistleri bir yandan da kurbanın daha önceden yazdığı mesajları okuyarak onun şifreleme sistemini anlamaya çalışıyor.

CRRU başkanı şifreyi çözene bir ödül verilmeyeceğini ancak bunu çözen kişinin beyin gücü sayesinde bir cinayeti çözüp bir katili yargıya teslim etme tatminine sahip olacağını söylüyor ve birimin adresini veriyor:

Cryptanalysis and Racketeering Records Unit

2501 Investigation Parkway

Quantico, VA 22135

Attn(konu): Ricky McCormick Case

 

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

2 comments

  1. ödül yoksa 1 saniye olsun uğraşmam arkadaş….

    • Sen önce çöz ondan sonra ödül ister misin istemez misin sana bağlı. “Karşılığında … isterim” dersen eğer muhtemelen kabul edeceklerdir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir