https://juragankomik.com
Cuma , 19 Nisan 2024

Burger King’in Twitter hesabı ele geçirildi

Teknoloji devleri dediğimizde ilk olarak akıllarda beliren nasıl Apple ve Samsung oluyorsa aynı şekilde Fast Food dediğimizde de aklımıza iki farklı dev geliyor. Biri McDonalds  diğeri ise Burger King. Temel olarak farklı markaların altında yürüyor olsa da aslında sundukları yiyecekler ve hizmetler neredeyse birbirleri ile aynı. Üstelik kısa süre için Burger King’in Twitter hesabı da McDonalds ile aynı oldu.

Sosyal medya üzerinde markaları zirveye taşırken aynı şekilde zirveden de bir anda zemine indirebiliyor. Bu sefer sosyal medyanın karşılaşma sahnesinde ise Burger King vardı. Ülkemizin en popüler Fast Food zincirleri arasında yer alan Burger King’in Twitter hesabı siber korsanlar tarafından ele geçirildi.

BurgerKing_Twitter

Buraya kadar sanırım anormal bir şey yok. Asıl anormal olan ise, Burger King’in hesabını ele geçiren kişilerin, bu hesapları McDonalds’ın imaj dosyaları ile doldurmuş olmaları ve açıklama kısmına da McDonalds’a özendirici bir açıklama yazmış olmaları.

Kısa süre içerisinde takipçilerini hayrete çeviren hesabın ayrıca görünen adı da McDonalds olarak değiştirildi. Bu olayın üzerinden geçen kısa bir süre sonra ise Burger King elini hızlı tutarak ilk iş Twitter yönetimi ile irtibata geçti. Hesabı kısa süre için askıya ve incelenmeye alınan Burger King’in resmi twitter hesabı kısa bir süre sonra kendi imajları ile birlikte tekrardan kaldığı yerden devam etmeye başladı.

Ele geçirelen hesap içerisine rakip markanın imajlarının yüklenmesi ve görünen adın dahi McDonalds olarak değiştirilmesi ise akıllarda soru işareti bıraktı. Yapılan sibersaldırı acaba Burger King’i sosyal medyada mağdur etmek amacıyla McDonalds tarafından mı hazırlanmıştı, yoksa sadece siber suçluların kötü espiri anlayışının bir sonucunda mu bu manzara ortaya çıktı, bunu bilmek şimdilik zor.

Fakat bilinen çok iyi bir şey var ki, bu yapılan siber saldırıdan McDonalds’da aynı şekilde yara aldı. Nitekim ilk olarak akla gelen şey “Acaba Mcdonalds….” ile başlayan düşünce cümleleri oluyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir