Cumartesi , 26 Kasım 2022

Bursa ‘Bilim ve Teknoloji Günleri’ Başlıyor

Bursa´Da ‘Bilim ve Teknoloji Günleri’ Başlıyor

Bursa Bilim Şenliği´yle bütünleşik olarak TÜBİTAK´la birlikte organize edilen ‘1. Türkiye Bilim Merkezleri Sempozyumu´ da 26-27 Mayıs’ta; bilim tutkunlarını Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi´nde bir araya getirecek.

  • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos AKKM fuaye alanında yapılan basın toplantısında, bilime ilgi duyan Bursalıları bilim şenliği ve sempozyuma davet etti.

Keşif ve icraatların sergileneceği ‘Bursa Bilim Şenliği’ ve ‘1. Türkiye Bilim Merkezleri Sempozyumu´ hakkında bilgiler veren Başkan Altepe, “Bilim ve teknoloji alanında tüm paydaşları bir araya getirecek bu organizasyonlar, keşif ve icraatların sergilenmesi yanında ortak projelerin hazırlanması konusunda da uygun bir zemin oluşturacaktır” diye konuştu.

Başkan Altepe, organizasyonun eğitim alanında yeni bir çığır açacağını ifade ederek, “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin kurulum çalışmaları devam ettiği süreçte, bilime ilgi duyan amatör ve profesyonel herkesi, bilim şenliğine katılmaya; buluşlarını sunmaya ve yeni icatlarını gerçekleştirmeye teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi.

İlk adım Bursa´dan

‘1. Türkiye Bilim Merkezleri Sempozyumu’ hakkında da bilgiler veren Başkan Altepe, toplumda bilim kültürünü yaygınlaştırmada rol alan bilim merkezlerinin önemine değindi. Bilim merkezleriyle ilgili tarafları bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak için böyle bir sempozyum düzenlediklerini ifade eden Başkan Altepe, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün´ün bilim merkezlerinin devlet politikası haline geldiğini açıklamasından sonra bunu aktif olarak ilk uygulamaya koyan kurumun da Bursa Büyükşehir Belediyesi olduğunu vurguladı. Başkan Altepe, ‘1. Türkiye Bilim Merkezleri Sempozyumu´nun da bu politikanın yaygınlaştırılması yönünde atılan ciddi bir adım olduğunu hatırlatarak, “Sempozyum sonunda yayınlanacak sempozyum bildiri kitabı ile, devlet politikası haline gelen Türkiye´de bilim merkezi kurma ve başarıyla işletme çalışmalarına katkı sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe´nin yanı sıra Kültür AŞ Genel Müdürü Rıfat Bakan, BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, BURFAŞ Genel Müdürü Mustafa Çaltılı ve BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş da toplantıya katıldı.

Dereceye giren projelere teşvik ödülü verilecek

Çocukların bilime ve teknolojiye ilgi duymaları ve düşünce ürünleri gerçekleştirmelerinin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen Bursa Bilim Şenliği çerçevesinde; öğrencilerin ürünlerini sergileyecekleri 100´den fazla proje standı, 6-12 yaş arası çocukların meslekleri yakından tanıyabilecekleri, ilgi duydukları alanlarda küçük projeler gerçekleştirebilecekleri ve bilimin eğlenceli yüzünü deneylerle öğrenebilecekleri uygulamalı atölye stantları, bilimsel sahne gösterileri ve Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi projesinde yer alacak uygulamalı deney düzenekleri için özel alan bulunacak. Şenlik kapsamında; mesleki ve teknik eğitim kurumlarına ait 5 mesleki yönlendirme ve atölye çadırı ile 30 proje çalışması, ilköğretim 4-5-6-7 ve 8. sınıf öğrencilerine ait Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler ve Teknoloji Tasarım alanlarında 110 proje sergilenecek. Sergiye katılan projelerden alanlarına göre değerlendirme kurulunun tespit edeceği, dereceye girecek 3 projeyi hazırlayan öğrencilere de teşvik ödülü verilecek.

Bilim merkezleri mercek altında

Farklı alanlardaki bilim merkezlerinin aktivitelerine olan yoğun ilgi baz alınarak birden çok alanı kapsayacak şekilde organize edilen ‘1. Türkiye Bilim Merkezleri Sempozyumu’ da, 8 oturumda yapılandırıldı. Sempozyum çerçevesinde; resmi eğitim metodları ve kütüphane-planetaryum gibi yapılanmaları kapsayan değişik sistemlerin yanında, gayriresmi bir eğitim metodu olarak, bilim merkezlerinin geniş kullanım alanlarını göstermek adına dünya çapında yoğun çalışmalar planlandı. 36 sunum ve 16 poster gösteriminden oluşan çalışmalar, Türkiye´nin birçok şehrinden ve farklı ülkelerden gelen akademisyen ile araştırmacılar tarafından işlenecek konular arasına alındı. Sempozyumda, ‘Yeni Nesil İçin Eğlenceli Eğitim Metodu: Bilim Merkezleri’, ‘Türk Eğitim Sisteminde Bilim Merkezlerinin Eğitim Politikalarına Etkileri’, ‘Bilim Merkezleri ile Toplumun Fen Bilimlerine İlgisinin Artırılması’, ‘Bilim Merkezlerinin Bireysel ve Sosyal Gelişmeye Etkileri’, ‘Bilim Merkezlerinin Misyon ve Etkisi’, ‘Bilim Merkezlerinin Sosyal Paydaşlar ile İletişimi’, ‘Bilim Merkezlerinin Kurulumu ve İşletilmesi’ ve ‘Türkiye’de Bilim Merkezlerinin Yatırımları Nasıl Yönetilmeli’ konuları ele alınacak.

Bundan sonra 2 yılda bir düzenlenmesi planlanan ‘1. Türkiye Bilim Merkezleri Sempozyumu´nun açılışında; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Liberty Science Center’in (Serbest Bilim Merkezi) konsept dizaynıyla deney düzeneklerinin tasarımını yapan Wayne LaBar, tecrübelerini katılımcılarla paylaşacak. Deney düzenekleri konsept çalışmaları tasarlayan ve üreten 3 büyük yabancı firma sahibi de, sempozyuma panelist olarak katılacak.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir