Çarşamba , 8 Şubat 2023

Büyük düşün ama çok da değil!

Reklamcılıkta birçok kişinin atladığı en önemli nokta hayal güçlerini sadece kısıtlı bir pencerede kullanmalarıdır. Genellikle yaratıcı imza kampanyalarına imza atan insanların büyük bir kısmına baktığımızda aşırı hayalperest insanlar olmalarını ve olmayacak şeyleri hayal ettiklerini görürüz. Bizler ise artık kendimizi günümüzde sürekli kısıtlı bırakıyoruz, zihnimizi kısıtlı bıraktığımız için de aslında istediğimiz başarıyı tam olarak elde edemiyoruz. Bu nedenle büyük düşünmemiz gerekiyor.

Eğer Steve Jobs büyük düşünmemiş olsaydı, sadece bir bilgisayar markası olarak kalmayı düşünseydi, belki de dünyayı bu kadar değiştiremeyecekti? Belki de dünyanın gidişi çok daha farklı olacak ve bu döngü hepimizin hayatlarını domino taşı gibi birer birer etkileyecekti. İşte sana bunları anlatırken bile işin içine biraz yaratıcılık katmaya çalışıyorum.

Yaratıcılığa gitmek için Apple’ın sana verdiği en büyük öneriyi kullanabilirsin aslında “Farklı düşün” sende bunu yap. Eğer kaliteli ve bir o kadar da yaratıcı bir reklam meydana getirilmek isteniyorsa yaratıcı düşünce de şart demektir. Peki, nasıl veya nereden gelecek bu yaratıcı düşünce. Eğer bunca seneye gelene kadar büyük düşünmeye alışmışsanız ve hayal dünyanızı sürekli daha ve daha büyüğe taşımak için bir şeyler yaptıysanız reklamcılık alanında da bunun ödülünü hiç şüphesiz alacaksınızdır. Fakat çoğu insanın aklına dahiyane fikirler olmadık zamanlarda ve olmadık durumlarda gelmiştir. Sizin de bunu keşfetmeniz gerekebilir.

Mesela bir insanın aklına gökyüzünü hissederken harika şeyler gelebilecekken diğeri için bu geçerli değildir.
Ben en çok karanlık ortamlarda hayal gücümü ektili bir şekilde kullanabilirim ve tam olarak yaratıcılığımı öne çıkartırım. Yaratıcılık konusunda son birkaç söz daha Apple’dan alalım.

Apple belki de markalara birçok şey öğretti fakat onlardan da birçok şey çaldı. Evet, almak değil, çaldı çünkü daha iyisini yapmak istiyorsanız ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekir. Apple da birçok sefer bunu yaptı, eğer yeri geldiğinde hissediyorsanız siz de aynı şeyi yapmaktan çekinmeyin.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir