https://juragankomik.com
Salı , 16 Nisan 2024

Büyükler için Hayat Bilgisi Platformu Başlıyor

Hızla ve sürekli yenilenen hayatlarımız için, yeniden kurgulanmış bilgilere ihtiyaç duyulduğu gerçeğinden hareket eden Hayat Bilgisi, 3 Şubat 2014’ten itibaren faaliyetlerine başlıyor. Hayat Bilgisi, gerek uygulayacağı programlar, gerekse eğitmenleriyle, günümüz insanının zihinsel donanım ihtiyaçlarına daha doyurucu ve farklı cevaplar vermek hedefiyle yola çıkıyor.

Hayat Bilgisi’nde; Suna ve İnan Kıraç Vakfı Genel Müdürü Özalp Birol’dan tasarımcı Bülent Erkmen’e, tarihçi-akademisyen Hakan Erdem’den televizyoncu Nuri Çolakoğlu’na kadar, kendi alanlarında yetkin ve tanınmış isimlerin eğitmenliğinde, birçok değişik başlıkta dersler verilecek.  Ayrıca, roman, diskotek, sinematek, kütüphane gibi çeşitli başlıklar altında “kişiselleştirilmiş danışmanlık” hizmetleri de sunulacak. Tüm bu etkinlikler, Hayat Bilgisi’nin İstanbul Tünel – Asmalımescit’teki merkezinde gerçekleştirilecek. İstanbul’da hayatın en canlı şekilde aktığı mekanlardan birinin seçilmesi de, Hayat Bilgisi’nin ortaya koyduğu yeni konsept ve hedefi destekler nitelikte.

Esra Özdoğan, Zeynep Ögel, Esra Aliçavuşoğlu ve Azmi Karaveli ile birlikte yola çıktıklarını ifade eden Cem Akaş, hayata geçirmeyi hedefledikleri bu yeni oluşum ve konsept ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Hayat Bilgisi bir tür ‘okul’, ama yapısı ve dersleriyle alışılmadık bir okul. ‘Yeni şeyler bilmek lazım’ diyenler için bir merkez, belki de bir tür ‘yurttaş üniversitesi’ veya ‘hayat üniversitesi’ de diyebiliriz. Katılımcılara, eklektik bir yapıda, sanatlara, yaşam kültürüne, içinde yaşadığımız dünyaya ve yaptığımız işlere yönelik, ‘yoğunlaştırılmış ve içeriden’ bilgi sunmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla, eğitimi veya mesleği ne olursa olsun, ‘yeni hayat’larına ilişkin ‘geçerli’ bilgi sahibi olmak isteyen herkesi ilgilendiren bir platform Hayat Bilgisi.”

Sanat, Edebiyat, Tarih, Siyaset, İş…

Hayat Bilgisi, katılımcılara çok sayıda ilginç ve önemli alternatif sunuyor:

Esra Aliçavuşoğlu – “Yaratıcılık ve Kökenleri: Sanatın Tarihi” ve “Tanrıların İmgeleri: Görsel Sanatlar ve Mitoloji”

Cem Akaş – “Yayıncılık ve Editörlük”“Çeviri – İngilizce” ve “Öykü Yönetimi”

Nuri Çolakoğlu – “Demek TV Kanalı Kurmak İstiyorsunuz?”

Ahmet Kuyaş – “Hızlandırılmış Cumhuriyet Tarihi”

Bülent Erkmen – “Tasarım – Master Class”

Kanat Emiroğlu – CEO Ne Düşünmeli

Kurtcebe Turgul – “Reklamda Yaratıcılık Çok mu Lazım?”

Uşun Tükel – “Sanat Tarihi çizgi-içi/çizgi-dışı”

Ahmet Levendoğlu – “Tiyatro Sahne Eylemi”

Ozan Açıktan – “Reklam Yönetmenliği”

Özalp Birol – “Sanat Yönetimi”

Can Sertoğlu – “Müzik Endüstrisi ve Müzik Menajerliği”

Hakan Erdem – “Osmanlı’nın Uzun Yüzyılı”

Süreya Evren – “21. Yüzyılda Siyaset”

Ragıp Duran – “Eski medya-Yeni medya”

Yetkin Başarır – G8: Görsel Algı ve Tasarım

Ali Kabaş ve Yetkin Başarır – “Fotoğraf: Kompozisyon ve Estetik

Fatma Çolakoğlu – “Yeni Sinema”

Kubilay Tunçer -“Sihirbazlık: Kuram ve Uygulama”,

Ergün Turan – Bellekli Ayna: Analogdan Djitale Fotoğraf

Kişiselleştirilmiş Danışmanlık Hizmetleri

Hayat Bilgisi, yelpazesi hızla genişleyecek olan bu konular dışında, ayrıca aşağıdaki başlıklarda ‘kişiselleştirilmiş danışmanlık hizmetleri’ de sunuyor:

 

§ Roman Terapisi: Roman yazıyorsunuz, ama yazamıyorsunuz! Yazınsal tarzınıza uygun roman terapisti, sizi dinlemeye, roman yazım süreci boyunca da sadık okurunuz ve eleştirmeniniz olmaya hazır.

§ Kütüphane Danışmanlığı: Yeni bir kütüphane kurmak istiyorsunuz. Konunun uzmanları, Türkiye’de ve yurtdışında yayımlanmış kitaplar arasından kütüphanenizi kuruyor.

§ Okuma Listesi Danışmanlığı: Hemen okumaya başlamanız gereken kitabın adını öğrenmek ve arkasının geleceğini bilmek istiyorsunuz. Danışmanınız, yıllık okuma programınızı oluşturuyor ve yıl içinde düzenli olarak güncelliyor.

§ Diskotek Danışmanlığı: Müziği seviyorsunuz, ama ne dinleyeceğinizi, neyin iyi olduğunu kestiremiyorsunuz. Danışmanınız, yalnızca albüm listeleri çıkarmakla kalmıyor, bizzat diskoteğinizin oluşturulmasını da üstleniyor.

§ Sinematek Danışmanlığı: Filmleri seviyorsunuz ve elinizin altında, sevdiğiniz ve seveceğiniz filmlerden oluşan bir sinematek bulunsun istiyorsunuz. Danışmanınız, dilediğiniz kapsamda bir film koleksiyonu hazırlıyor.

§ Gezi Danışmanlığı: Gideceğiniz yerde ne yenir, ne içilir, nereleri görmeli, hangi operalar kaçırılmamalı, hangi sergi olay yaratıyor… Danışmanınız sizin için araştırıp gezi programınızı düzenliyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir