Çarşamba , 25 Mayıs 2022

Çalışırken Tweetleyebilen “Y Jenerasyonu” Hakkında Bilinmeyenler

 Y Jenerasyonu?
 
Genel bir ifadeyle, “80’lerde ve 90’ların başında doğanlardan oluşan genç kitle” olarak tanımlayabiliyorum. Çünkü bu jenerasyonu tanımlayan yıl aralığı, dünya genelinde tartışmalı! 
 
Aslında yıl aralığından öte, aşağıda bahsedeceğim niteliklerle bu kuşağı size daha iyi tanımlayabileceğim. Hatta belki siz de bu kuşaktansınızdır:) 
 
 
Y Jenerasyonu (Gen Y) Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler:
 
-30  yaşın altındakileri kapsayan bu jenerasyon, şu anda dünya nüfusunun %50’sini oluşturuyor!
-Aşk hayatları bile başlamamışken teknolojiyle tanıştılar. Teknolojiyle büyüyen ilk kuşaktır.
-Bugün tüm sosyal yaşamları sosyal networklerde; davranışları, beklentileri (özellikle de işverenleriyle ilgili beklentileri) ve tepkileri de bunun etkisi altında.  Yani sanıldığının aksine para, bu gençlerin 1 numaralı motivasyon sebebi değil!
-30 yaş altındaki genç profesyonellerden ve öğrencilerden oluşan 2800 genç üzerinde (14 ayrı ülkeden seçilmişler) yapılan araştırmanın (Cisco Gen-Y Araştırması) sonuçları hayli ilginç: 
-Üç gençten biri, iş yerinde sosyal medya özgürlüğünü, mobiliteyi ve çalışma yöntemi konusunda özgür olabilmeyi, teklif edilen maaştan daha fazla önemsiyor!
-%64’ü iş görüşmeleri sırasında, şirkette sosyal medya kullanımının serbest olup olmadığını soruyor.
-%24’ü ise işe başlama kararında en önemli faktörün bu serbestlik olduğunu net olarak ifade ediyor.
-Esnek çalışma saatleri ve uzaktan çalışma konularında da yüksek bir “özgür bırakılma” beklentisi taşıyorlar.
 
2025’te  Gen Y, İş Yaşamını Şekillendiren Taraf Olacak
 
Y Jenerasyonu, sosyal mecralarda profesyonel kimliğini yansıtmaya önem veriyor. İstatistiklere göre Facebook’ta kullanmayı en sevdiği iş unvanı, “sahip” (owner).  

Her yıl Amerika’nın en büyük 500 şirketinin açıklandığı Fortune 500 adlı listeyi duymuşsunuzdur.  Bugün, listedeki şirketlerde çalışan Gen Y oranı sadece %7. Çünkü Gen Y, bu şirketlerle çalışmak yerine kendi işini kurmayı tercih ediyor. Bu gençlerin girişimleri belli bir noktaya gelecek ve 2025’te Gen Y, iş gücünün %75’ini şekillendiriyor olacak. Ayrıca şirket kültürünü ve beklentileri etkileyen de yine o olacak.  Bu da büyük şirketlerin ayaklarını denk almasını gerektiriyor. Çünkü bu süreçte, iş teklifleriyle Gen Y jenerasyonunun gönlünü kazanamazlarsa, hayli geri kalmış ve güç kaybetmiş olacaklar. 


Şirketler Y Jenerasyonunun Kalbini ve Yeteneğini Nasıl Kazanabilir?

Tüm bu araştırmalar şunu gösteriyor: Şirketler bu genç yetenekleri kazanmak istiyorsa, öncelikle onlara güvenmelidir. Şirket içinde kendi zaman ve aktvitelerinin yönetimini onlara bırakmalıdır. Bu nesil özgürce çalışabildiği takdirde şirket içinde bir girişimciymişçesine verimli olabilecektir.

Peki Ya Şirketlerin Endişeleri?

Son 1 yıl içinde mesai saatlerinde sosyal medya kullanımı %300 artmış durumda. Verimlilik ve güvenlik açısından ne yapacağını bilemeyen şirketler, genellikle sosyal medya yasağı getiriyor.

 -Yapmaları gereken ilk şey şu gerçekle yüzleşmek: Y Jenerasyonu için sosyal medya, bir oyalanma/eğlence aracından ötedir; bir yaşam biçimine dönüşmüştür! Yasaklara verdikleri yanıt da belli: “saçma”

-Yasaklamak yerine bu yaşam biçiminin şirkete sağlayacağı avantajlar üzerine kafa yormaya başlamalılar.  Hele de sosyal medyada  WOM’un (ağızdan kulağa pazarlama), şirket çalışanlarıyla başladığı düşünülürse;)  

Ece Burgaz  /SosyalMedyaPort

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir