Pazar , 3 Aralık 2023

CarPlay Nedir, Neler Getirir?

Apple’ın geliştirdiği ve araçlar için kullanılan bir multimedya yazılımıdır. Destekleyen araçlara iPhone’unuzu senkronize edebilir ve aracınızı akıllı otomobile dönüştürebilirsiniz.

 

 

Telefonunuza gelen mesajlar aracın ekranında görüntülenir, sizi arayan kişiler ekranda görünür ve araç içerisinden telefonunuza dokunmadan konuşmalarınızı yapabilirsiniz.

 

Hatta iTunes müzik arşivinizi araç içerisinde senkronizasyon yaptıktan sonra dinleyebilirsiniz. iTunes arşivinizde bulunan videoları izleyebilir ve hatta harita özelliği ile gideceğiniz yere yol tarifi alabilirsiniz.

CarPlay’in yeni yılda desteklediği model sayısı artıyor. Şuan için belirli markaların belirli modelleri için destek veren Apple, yakın gelecekte tüm otomobil üreticileri ile anlaşmaya varacağının sinyallerini veriyor.

 

 

CarPlay çok bilinen bir uygulama olmamasıyla beraber, kullanıcılar tarafından kullanımı oldukça az.

 

Muhtemelen kullanıcılar kullandıkları araçlarda CarPlay desteğinin varlığından habersiz olarak yaşıyorlar. Bu sebeple CarPlay özelliğini aktif etmeden yıllarca aracını kullanıyor ve telefonunu o araç içerisinde getirip-götürüyor.

 

Bazı yazılımcılar CarPlay’in iPhone ile entegrasyonlu çalıştığını ve iPhone’un hacklenmesiyle beraber CarPlay kullanımının korsanların eline geçebileceğini savunuyorlar. Bu sayede aracın kontrolüne belirli bir seviyede sahip olabilirler. Yani aracınızın bulunduğu konumu, dinlediğiniz şarkıyı, arkadaşınızdan aldığınız SMS’i, kiminle konuştuğunuz ve daha birçok bilgiye erişilebilir.

 

Ama Apple CarPlay’in sadece bir multimedya uygulaması olduğu, iPhone bilgilerini hafızasında tutmadığı düşüncesinde. Yani bilgilerin çalınabilmesi için doğrudan iPhone ile hafıza bağlantısı yapılması  gerektiğini savunuyorlar.

 

Teknoloji her geçen gün geliştikçe, yeni ürünlerin piyasaya çıkması çok hızlı hal aldı. Artık tüketici, teknolojiyi yakından takip edemez hale geldi. O kadar çok ürün çıkıyor ki, hangisini alıp deneyeyim düşüncesi sarıyor beynini…

 

Tüketicilerin ilk olarak sordukları şey; CarPlay’in kullanımı ne kadar kolay?

Hemen cevaplayalım. CarPlay oldukça basit bir arayüze sahiptir. iPhone kullanıcılarının alışık olduğu bir tasarım ile geliyor.

 

Kullanıcıların denemeleri için bazı üreticiler entegrasyonunu tamamladı.

 

Aşağıdaki listede Apple ile anlaşmaya varan firmaların listesini görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Hakkında Emre Uludağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir