Pazar , 3 Temmuz 2022

Cep Telefonundaki Radyasyona Dikkat!

Günümüzde cep telefonunun yaydığı radyasyonun tehlikeleri üzerine fikir sahibi olmayan kimse neredeyse yok. Bu konuda bir çok haber yayınlanmış olsa  da güncel araştırmaların takip edilmesi büyük önem taşıyor.

Özellikle hamile bayanlar bu haberden sonra cep telefonlarını, hamilelik süresince uzak durmaları gereken şeyler listesinin başına eklemeyi düşünebilirler.

Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar cep telefonu radyasyonunun hamile farelerin karınlarındaki yavrular üzerine etkileri üzerine bir çalışma yaptılar. Sonuç olarak cep telefonundaki radyasyonun Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nu (ADHD- Attention Deficit Hyperactivity Disorder) da içeren bir takım gelişim yetersizliklerine sebep olduğu ileri sürüldü.

Sessiz moda alınmış açık bir cep telefonu bir grup hamile farenin bulunduğu kafesin üstüne, kapalı bir cep telefonu da diğer hamile fare grubunun kafesinin üstüne yerleştirildi. Her iki kafesteki farelerin bebekleri oldu ve bebeklerin olgunlaşması beklendi. Daha sonra araştırmacılar büyüyen farelerin beyin fonksiyonlarını ölçmek için bir takım testler yaptı. Edinilen bulgulara göre kontrol grubu farelere kıyasla fetüs halinde radyasyona maruz kalan farelerde daha düşük hafıza kapasitesi ve daha hiperaktif davranışlar tespit edildi. Sonuç olarak cep telefonu radyasyonunun anne karnındaki farelerin beyin gelişimlerini negatif yönde etkilediği ve ilerleyen zamanlarda gelişim yetersizliğine sebep olabileceği kanısına varıldı.

Yale Medical School’dan Dr. Hugh S. Taylor bu çalışmanın, cep telefonu ve radyasyonla ilgili çalışmalar arasında, fetüs aşamasında cep telefonuna maruz kalmanın doğuracağı olumsuz etkilerin incelenmesi özelliğiyle bir ilk olduğuna dikkat çekti.

Farelerin insanlardan çok az bir farkla (sadece 19 gün) yavrularını karnında taşıdıklarını ve daha az gelişmiş bir beyinle dünyaya geldiklerini belirten çalışmanın araştırmacılarından Tamir Aldad, cep telefonu radyasyonunun insan fetüsü üzerindeki muhtemel risklerini anlamak için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

(Kaynak: mashable.com)

Geçenlerde yayınladığımız mbaonline’ın ‘internette bir gün’ raporunda iphone ile ilgili verileri – dünyada hergün 371.000 bebek dünyaya gelirken, 378.000 Iphone satılıyor – düşündüğümüzde bu tarz araştırmaların akademik camiada uyandırdığı etkinin, alınması gereken önlemler bazında tabana, günlük yaşantılarımıza da tesir etmesini temenni ediyoruz.

 

 

 

 

Hakkında İlhan Korkmaz

Araş. Grv. İlhan KORKMAZ, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Sakarya Üniversitesinde Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. 2012 yılının Nisan ayından beri Dumlupınar Üniversitesi İktisat Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya devam eden İlhan Korkmaz, temel ilgi alanları olan iktisat sosyolojisi ve iktisadi kalkınmanın yanı sıra sosyal medyanın sosyolojik boyutları üzerine de çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir