Cumartesi , 21 Mayıs 2022

Cep telefonundan internet’e bağlanma oranı yüzde 63’e ulaştı

Cep telefonundan internet’e bağlanma oranı yüzde 63’e ulaştı.

İnterpromedya’nın nihai tüketicilerin bilişim teknolojilerine yaklaşımları ve kullanım alışkanlıklarını ortaya koymak için gerçekleştirdiği “Tüketici Trend Araştırması”na göre, 15 yaş üstündeki bireylerin yüzde 63’ü İnternet’e cep telefonlarından erişiyor. Bunun yanı sıra İnternet’te günde bir saatten fazla vakit geçirenlerin oranı ise yüzde 58,9 olarak belirlendi.
 
İnterpromedya’nın yılda dört defa yaptığı ve tüketicilerin bilişim teknolojileri kullanım boyutuna ışık tutan araştırma, Türkiye’nin 16 ilinde 15 yaş üstü  toplam bin 300 kişi ile yapıldı. Yüz  yüze anket tekniğinin uygulandığı araştırmada, Türkiye’nin kentsel alanında yaşayan ekonomik olarak aktif ve çalışan nüfus değerlendirmeye alındı.
 
En son Ocak 2012’de yapılan araştırmaya katılanların yüzde 53’1’i erkek, yüzde 46’9’u kadın olurken, üniversite okuyanların oranı yüzde 33’5, lise okuyanlar yüzde 41’3, ilköğretim okuyanlar ise yüzde 25,3 olan kitle, “İnternet kullanıyor musunuz?” sorusuna yüzde 80 “Evet” cevabı verdi. “Cep telefonu kullanıyor musunuz?” sorusuna ise yüzde 94 oranında “Evet” dendi. Araştırmada İnternet’e cep telefonundan bağlananların oranı ise yüzde 63 olarak belirlendi.
 
Akıllı telefonda marka tercihleri ise yüzde 35,5 ile Iphone, yüzde 32,7 ile BlackBerry olduğu ortaya çıktı. Aynı araştırmada, bilgisayar markaları için yöneltilen sorularda, hatırlatma yapılmadan ilk akla gelen bilgisayar markaları; yüzde 53,7 ile Casper, 27,5 ile Toshiba ve yüzde 20 ile HP oldu.
 
İnternet kullanım sıklılığının da incelendiği araştırmada, günde bir saatten fazla İnternet kullananların oranı yüzde 58,9 olurken, bir saatten daha az kullananlar yüzde 18, haftada birkaç defa kullananlar yüzde 15,7, haftada bir kullananlar yüzde 3,4, daha seyrek kullananların oranı ise yüzde 4 olarak sonuçlara yansıdı.

hurriyet

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir