Pazar , 25 Eylül 2022

Çerkeslerden Başbakana Soçi Olimpiyatları Çağrısı

2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın Çerkes şehitlikleri üzerinde yapılacak olması ve bu yıl Çerkes soykırımının 150. yılı nedeniyle Çerkeslerin bu konudaki ses getiren çalışmaları sosyal medyada artarak devam ediyor.

2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı yerlerin, Çerkes Soykırımı’nın işlendiği ve Çerkeslerin sürgüne gönderildiği topraklar olması nedeniyle hafta sonu İstanbul’da Rusya Konsolosluğu önünde büyük protesto eylemi düzenleyen Çerkesler başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğana “Sayın başbakan, atalarımızın mezarları üzerinde yapılacak olimpiyatlara katılmayınız” çağrısı yaptı.

Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes Fed) iki büyük gazetede verdiği ilan ile “Sayın Başbakanımız, önde gelen Dünya liderleri değişik gerekçeler üreterek Soçi Olimpiyatları’na gitmeyeceklerini açıklamışlardır. Bizler, vatandaşı olduğumuz ve en büyük Çerkes nüfusu barındıran ülke ünvanına sahip Türkiye Cumhuriyeti’nin sayın başbakanından da aynı tavrı göstermesini bekliyoruz.Atalarımızın kemikleri üzerinde kayak yapılıp, şampanyalar patlatılmasının sizin ruhunuzu da inciteceğine kalpten inanıyoruz.Lütfen bu mehcur ve mağdur halkın hassasiyetlerini nezdinizde değerli kılın ve lütfen diğer pek çok Dünya lideri gibi siz de Soçi’ye gitmeyin” açıklamasını yaptı.

Pazar günü, İstanbul’da yüzlerce protestocunun katılımı ve diğer Çerkes kurumlarının desteği ile “Soçi Olimpiyatları’na Hayır” eylemi gerçekleştiren Çerkes Dernekleri Federasyonu, başbakanın Soçi’ye katılmama konusunda Çerkeslerin çağrısını ciddiye alacağını umut ediyor.

Çerkes Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda İstanbul Çerkes Derneği’nin de başkanı olan Halis Din ise yaptığı açıklamada, “Çok sayıda Dünya lideri değişik nedenlerle olimpiyatlara katılmayı protesto ederken, 5 milyona yakın Çerkesin yaşadığı Türkiye’deki liderler acılarımıza tepkisiz kalmamalı ve çağrılarımızı yanıtsız bırakmamalıdır.” diyerek, Çerkeslerin beklentilerini dile getirdi.

Çerkesler sosyal medyada konu ile ilgili değişik çalışmalar yapmaya ve başbakana Soçi’ye gitmeme konusunda çağrı yapmaya da devam ediyorlar.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir