Pazar , 26 Mart 2023

Çin’de ‘Sosyal Skor’ dönemi

Teknolojik gelişmelerin son dönemdeki öncüsü olarak dikkat çeken Çin, yeni bir vatandaşlık sistemi geliştiriyor. ABD basınında yer alan haberlere göre, vatandaşlarını notlandırdığı bir karne çıkaracak olan Çin Komünist Partisi, her vatandaşının ‘sosyal skor’unu belirleyecek.

Filmlerde gördüğümüz ileri teknolojik vatandaşlık sistemleri gerçek oluyor.

Bu işe de ilk el atan ülke olan Çin, filmlerdeki ütopik dünyaya oldukça benzeyen ‘sosyal skor’ sistemini 2 yıl içinde bitirmeye ve 2021 yılında kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, yaklaşık 1.4 milyar kişiye ev sahipliği yapıyor ve bu kalabalık nüfus, projenin önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Geçtiğimiz aylarda gönüllülük esası ile kullanıma sunulan sistem ile ilgili yeni detaylar ise şöyle;

Mobil cihazlara yüklenecek bir uygulamayla çalışacak sistemde kullanıcılar hem sanal hem de gerçek hayatlarında mercek altına alınacak ve notlandırılacak.

Vatandaşlar aldıkları puanlara göre A, B, C ve D olarak dört farklı kademede derecelendirilecek.

A’ bin 50 puan ve üzerinde notu olan vatandaşlara verilecek ve bu kişiler dürüst ve örnek vatandaş olarak değerlendirilecek.

D kategorisini notu ise 599 puandan düşük. Bu Notu alanlar güvenilmez vatandaş olarak değerlendirilecek.

Sanal dünyada yalan söylemek, uygunsuz açıklama ve fotoğraf paylaşımı gibi hareketler vatandaşların 50 puan kaybetmesine nenden olacak.

Söz konusu sistemde notu yüksek olan ayrıcalıklı hizmet alırken kötü nota sahip olanların hayatlarında kısıtlamalar olacak.

Sosyal skor vatandaşların hem sanal hem fiziki dünyada attığı her adım takip edilecek, yüksek not alanlar ayrıcalıklı olacak.

Notu kötü olanlar kredi alamayacak, restoranlara ve otellere kabul edilmeyecek.

Kaynak: Intell4

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir