Çarşamba , 22 Mart 2023

Çocuklar Enerji Tasarrufunu Oyun ile Öğrenecek

Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meltem Ucal’ın, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) tarafından hibe desteği ile hayata geçirdiği “Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği“  Projesi için hazırlanan web sitesinde çocuklar için interaktif bilgisayar oyunu, kadınlar için özel broşürler ile  enerji tasarrufu konusunda kadınlara ve çocuklara özel eğitimler veriliyor.

“Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği“ başlıklı araştırma projesi kapsamında hazırlanan web sitesi www.enerjifarkindaligi.org kullanıma açıldı. Web sitesinde araştırma sonuçları, proje çıktılarının yanı sıra, iklim değişikliği riskleriyle yüzleşecek gelecek nesilleri eğitmek için hazırlanan elektrikli ev aletlerinde enerji verimliliği bilgisayar oyunu ve renkli görsel kitapçık ile kadın tüketicileri eğitmek amacıyla hazırlanmış olan ‘Evde Enerji Tasarrufu için Pratik Bilgiler’ kitapçığı da yer alıyor.

Web sitesi kapsamında iklim değişikliği riskleriyle yüzleşecek gelecek nesilleri eğitmek için hazırlanan bilgisayar oyunu ile 6-12 yaş grubu çocukların enerji kapsamı konusunda eğlenerek bilinçlendirilmesi hedefleniyor.  Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Oyunu’nda çocuklar evlerinde elektrikli ev aletlerini nasıl kullanmaları gerektiğini öğrenerek uygulama imkânı bulunuyor.

http://www.enerjifarkindaligi.org sitesinde ayrıca, çocuklar için elektrikli ev aletleri kitabı da yayımlandı. Proje ile ilgili tüm çıktılar, kitapçıklar web sitesi üzerinden indirilebilecek.

Eylül ayına kadar sürecek proje kapsamında Ucal, hazırlayacağı rehber kitaplar, web sitesi, çocuklara ve üniversite öğrencilerine verilecek derslerle iklim değişikliği riskleriyle yüzleşecek gelecek nesilleri ve kadın tüketicileri eğiterek enerji verimliliği konusunda farkındalığı artıracak.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir