Perşembe , 2 Şubat 2023

Codemasters ustalaşıyor: DIRT3

Codemasters, Colin McRae’nin ralli dünyasındaki saygın yeri anısına, o hayattayken yayınlamaya başladığı Colin McRae: DIRT oyununu, Colin’in ölümünden sonra da geliştirerek yayınlamaya devam etti. DIRT3, Colin McRae: DIRT2’den sonra seriye eklenen, DIRT Showdown’dan önce yayınlanan sürümü. Oyun, PS3, Xbox ve PC platformları için üretildi.

Bu inceleme, PC platformu üzerine hazırlandı.

Donanım gereksinimi:

Codemasters, bu sürümde, Neon oyun motorundan geliştirdiği EGO motorunu kullanmış ve sonuçlar, gerçekten başarılı. Söylemek gerekir ki, yüksek grafik kalitesi ve gereksinimi nedeniyle DIRT3, sizden geniş bi’ disk alanı (15GB), iyi bi’ grafik kart (DX9 ve üstünü destekleyen en az 1GB belleğe sahip) ve güçlü bi’ işlemci (çift çekirdekli ve 2 Ghz üstü) istiyor.

İçerik ve Oynanabilirlik:

Oyun menüsü, DIRT2’den farklı ve daha alışılmış formda. DIRT TOUR’la şampiyonaların ve özel etapların bulunduğu kariyer alanına, Multiplayer’la online moda, Single Player ile de zaman karşı ve tekil yarışların olduğu alana giriş yapıyosunuz. Diğer alt menüler, ayarlamalar ve ekstraları barındırıyo.

Multiplayer için Windows Live üzerinden Games hesabı açmanız isteniyo. Multiplayer perfomansı da gayet iyi. Ortalama bi’ ADSL bağlantısıyla kesintisiz ve donması oyun oynayabilirsiniz.

DIRT3, Kenya’dan Michigan’a, Aspen’e dek uzanan geniş sayılabilecek bi’ coğrafyada, ralli ve rallikros ağırlıklı bi’ oyun vaad ediyor. Gerçek pistlere sadık kalınarak hazırlanmış pistlerde, değişken hava ve zemin koşulları ile ve sizi gerçekten zorlayan rakiplerle mücadele ediyosunuz. Ayrıca oyunda HEAD2HEAD (seyirci özel etabı), (drift ve sprint showcase’leri, Buggy ve kamyonetler kullanabildiğiniz toprak yarışlarını da varındırıyor. DIRT3, günümüzün bilindik yarış otomobillerinin yanısıra, ralli dünyasında zamanının efsaneleri arasına girmiş Lancia Delta İntegrale, Ford Cossworth, Toyota Celica, Renault 5 gibi canavarları da kullanma imkanı veriyo. Colin Mcrae’nin Ford’unda ya da Sebasitan Loeb’in Citroen C4’ünde direksiyon sallamak da oyunun verdiği keyfi ve heyecanı artırıyo doğrusu. DIRT3’ün rakiplerine özellikle de EA’nın NFS serisine üstünlük kurmasını sağlayan farkı ise, tüm araçlar için gerçeği ile aynı biçimde tasarlanan kokpüt görüntüsü. Oyunda aracınızı kokpitten kullanabiliyosunuz, tıpkı Race Driver: GRID’de olduğu. Pilotun oyun kumandasından verdiğiniz komutları uygulaması ve co-pilotunuzun size yolu tarif etmesi gerçekten şahane özellikler. Eğer ingilizceniz varsa, mutlaka co-pilotu dinleyerek oynamanızı tavsiye ederim.

Oyunun zorluk seviyesi, girişte ayarlanabildiği gibi, her yarıştan önce değiştirmek de mümkün. Casual, intermediate ve advanced modlar, tecrübenize göre seçebileceğiniz dereceler. Ayrıca, zorluk derecesini manuel ayarlamak da mümkün. Tavsiyen 4 ve üzere tecrübe seviyesinde yardımcı özellikler kapalıyken oynamanız. Burada karşınıza çıkacak olan bi’ diğer artı özellik ise, hasar modellemesi. Piyasadaki hiçbir oyunda bulunmayan hasar modellemesi gerçekten iyi çalışıyo. Lakin, çekinmeyin, aracınız pert olsa bile, GRDI’den bildiğimiz flasback özelliği burada da var, geriye gidip, istediğiniz bi’ noktadan oyuna devam edebiliyosunuz.

Grafik:

Oyunun tüm yükü, tahmin edebileceğiniz gibi, Ego motoru vasıtasıyle grafik kartında biniyo. Araçların hem iç hem de kokpit tasarımları neredeyse gerçek olacak kadar başarılı. Bu tip oyunlarda pek önem verilmeyen çevre tasarımı ise, çok iyi olmasa da, ışık, kum-toprak, yağmur, kar ve toz tatmin edici seviyede tasarlanarak oyundaki yerini almış. Çevrenin iki boyutlu olmaması da hoş. Kenya’da ya da Smelter’de tozların, Aspen’de karların arasında araç kullanmak epey zevkli. Yarış içinde bi’ parkurda ilerlerken içinden geçtiğiniz suyun çamurla birlikte öncemınızı kapatması ve hemen sileceklerin çalışması, ralliseverlerin memnun edecek bi’ ayrıntı. Son olarak, grafikleri maksimum seviyede kullanmak bile, Ego’nun işlevsel yapısı nedeniyle, fazladan bi’ ısınma ve donmaya sebep olmuyor.

Ses ve Müzik:

DIRT3’te motor ve çevre sesleri gerçeğinden farksız. Gaza yüklendiğinizde motordan, vites değiştirdiğinizde vites kutusundan gelen sesler, her araç için ayrıca hazırlanmış gibi. Çevre sesleri, meselâ, taşlı bi’ yolda giderken çamurluklarınıza çarpan çakılların ya da karlı pistlerde ezdiğiniz karın sesini ayırd etmenizi sağlayacak şekilde gerçekçi uygulanmış. Ön camınızı ya da kapınızı kaybettiğinizde çevre ve motor seslerinin artması ve değişmesi de iyi düşünülmüş bi’ özellik…

Oyunda genel bi’ tema müziğinin yanısıra, etaplardan sonra ya da menü geçisinde kullanılan şarkılar da var. Belirli bi’ tür yok şarkılarda, ancak genellikle hareketli ve eğlenceli müzik eşlik ediyo size oyunda. Machester Orchestra’dan Deaf Ahavana’ya pek çok grup ve solistin şarkısı var.

Netice itibariyle:

DIRT3, ralliseverlerin, motorsporlarına ve oyunlarına meraklıların, kesinlikle, sonuna kadar bıkmayacağı, iyi hazırlanmış, vaad ettiklerini gerçekleştirebilen, etkileyici ve iyi bi’ oyun. Türün meraklıları mutlaka denemeli. Tabii, lisanslı sürümle…

Hakkında Emrah Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir