https://juragankomik.com
Perşembe , 20 Haziran 2024

Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa’nın Medine Müdafaası Tiyatro Oyunu Oldu

Efor Prodüksiyon ve Doğu Yakası Sanat ortak yapımı olan ‘Medine Müdafaası- Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa’ tiyatro oyunu 5 Nisan 2012 günü saat 20.30’da Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşuyor. Oyunun biletleri Biletix’ten temin edilebiliyor.

 

Dünyaca ünlü piyanist David Helfgott’u Türkiye’ye getiren Efor Prodüksiyon ile sanata doğu penceresi açan Doğu Yakası işbirliğiyle hayata geçirilen ve Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa’nın ünlü savunmasını anlatan ‘Medine Müdafaası-Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa’ tiyatro oyunu 5 Nisan 2012 günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde ilk kez perdelerini açıyor.

ZAFER KAYAOKAY YÖNETİYOR

İki yıllık bir çalışmanın ürünü olan “Medine Müdafaası-Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa” tiyatro oyununun senaryosu Fahrettin Eren Dinler ve Yunus Emre Obut tarafından kaleme alındı. Efor Prodüksiyon ve Doğu Yakası Sanat, yapımcılığını üstlendikleri Medine Müdafaası oyunuyla tüm tiyatroseverleri unutulmaya yüz tutmuş bir tarihi tüm gerçekliğiyle ve heyecanıyla yeniden hatırlamaya davet ediyor. Medine Müdafaası oyununun yönetmeni, Devlet Tiyatroları’nda 40’a yakın oyunda imzası olan Zafer Kayaokay. Usta yönetmenin başlıca oyunları şöyle: Yaprak Dökümü, Satıcının Ölümü, İsyancılar, İkizler, Yunus Emre, Oyunun Oyunu, Hitit Güneşi.

MÜZİKLER CAN ATİLLA’DAN

Oyunun müzikleri ise daha önce Aşk-ı Hürrem, 1453-Sultanlar Aşkına, Efsaneler, Kuvay-i Milliye Destanı gibi albümleriyle tanıdığımız Can Atilla tarafından özel olarak bestelendi. 5-19 Nisan 2012 tarihlerinde Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde, 8-15-22-29 Nisan 2012 tarihlerinde ise Yenibosna Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde sahnelenecek oyunun biletleri Biletix’ten temin edilebiliyor.  

Oyunla ilgili detaylı bilgi ve gelişmeler www.medinemudafaasi.com web sitesi ile facebook.com\medinemudafaasi ve twitter.com\medinemudafaasi adreslerinden takip edilebilir.

 

OYUN HAKKINDA

Sene 1916…

Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşında hemen her cephede çetin mücadeleler vermektedir. Çanakkale’yi geçemeyen İngilizler, ordularını Hicaz’a yöneltmiş ve 400 yıllık bir kardeşliği bozmak için kurduğu sinsi planlarını uygulamaya başlamışlardır.

İngiliz hükümeti, Osmanlı hakimiyeti altındaki Arap topraklarında bağımsızlık adı altında sömürge devletleri kurmak için casus Lawrence’ı, Medine’yi de içine alan Hicaz cephesine gönderir.

Osmanlı Devleti ise Hicaz Cephesi’ne Ortadoğu’da düzeni sağlamak ve bu arada kutsal şehir Medine’yi korumak için Ömer Fahreddin Paşa’yı görevlendirir.

Gerçek olaylardan hareketle kurgulanmış olan Medine Müdafaası -Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa oyunu; siyasi otorite-birey ilişkilerini, alt-üst kimlik sorunlarını, büyük güçlerin yüzyıllardır oynadığı böl, parçala, yönet ilkesini aşk, ihanet, vatan sevgisi üçgeninde anlatıyor.

 

OYUN KÜNYESİ

Yönetmen: Zafer Kayaokay

Senaryo: Fahrettin Eren Dinler – Yunus Emre Obut

Kostüm: Candan Günay

Dekor: Savaş Çevirel

Işık: Enver Başar

Müzik: Can Atilla

Yapım: Doğu Yakası Sanat – Efor Prodüksiyon

DOĞU YAKASI HAKKINDA

Doğu Yakası, Doğu’nun cömert topraklarının hikâyelerini anlatmak, köklerinin değerlerini yaşatmak adına 2011 yılının Ekim ayında yola çıktı. Doğu Yakası; Doğu’nun zengin kültür mozaiğini sanat rehberi olarak ele alıyor ve doğuya dair hikâyeleri, sesleri, çizgileri, ifadeleri, duyguları, görüntüleri, hisleri ortak dil sanatla anlatma hassasiyeti taşıyor. Doğu Yakası, Doğu’dan beslenen projelerin dünyaya açılmasını ve uluslararası organizasyonlarda yer almasını amaçlar. Doğu Yakası bu anlamda yakın zamanda New York’ta, Doğu hikayelerinin anlatılacağı bir sahne açılması için de çalışmalarını sürdürüyor. Doğu Yakası, Doğu’dan aldığı ilhamla; hikâye ve senaryosu kuvvetli, söz sahibi yapımcı ve senaristlerin destek ve katkıları ile kurgulanmış tiyatro performansları sergiliyor. Tematik başlıklar halinde oyunlar sahneleyecek olan Doğu Yakası, Tarih başlığının ilk oyunu 1- Medine Müdafaası- Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa ile sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Doğu Yakası’nın Aşk temalı ilk oyunu ise Yusuf ile Züleyha olacak. İletişim: 0 (216) 318 9200

 

EFOR PRODÜKSİYON HAKKINDA

Efor Prodüksiyon, 2005’ten bu yana hayatın her anına nüfuz eden organizasyonların altına imza atıyor. Profesyonel düşünce, profesyonel işgücü ve profesyonel ekipman desteği ile organize ettiği konser, festival, kültürel ve sportif etkinlikler, kongre, sempozyum, konferans, fuar gibi alanlarda dev organizasyonlar gerçekleştiriyor. Dünyaca ünlü piyanist David Helfghott konserler dizisi, Haydarpaşa Yekpare Video Mapping Gösterisi, Avrasya Maratonu,  Uluslararası Dans Platformu, Celalettin Ökten Sempozyumu, Uluslararası Buz Pisti Şampiyonası, UNESCO Dünya Kültür Mirası Sempozyumu, Promethiade Tiyatro Gösterisi EFOR imzası taşıyan başlıca çalışmalar. www.eforproduksiyon.com Tel 0 (212) 5331083

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Acaba oyun Kocaeli seyircisiyle de buluşacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir