https://juragankomik.com
Perşembe , 20 Haziran 2024

Counter Strike’a Farklı Bir Bakış : Extreme

Türkiye’de bildiğim kadarıyla çok da yaygınlaşmamış bir mod  Counter Strike : Extreme.  Fakat Counter Strike’dan sıkılanlar için muhteşem bir alternatif.

 

Bilindiği gibi CS:S’den sonra oyuncuların büyük bir kısmı hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü CS:S (Counter Strike Source) oyuncuların çoğu isteğini karşılamıyordu. Silahların aşırı etkili olması, profesyonel oyuncuların kullandığı buglar (awp-deagle, zoom shot, kaydırarak vurmak vb) kaldırılmıştı.

 

Fakat Extreme modu cs 1.6 tabanlı bir mod ve bu eksikliklerin tamamını giderdiği gibi fazlalıklarıda var.

 

Oyun temelde 6 farklı moddan oluşuyor. Bunlar normal, ghost modu, zombie modu, zombie scenario, human scenario… Mod seçme bölümünde bizi Counter Strike’ın tanıtım videosu karşılıyor. Arka planda ise Linkin park’dan bir müzik….


Oyunda yapılan bazı değişikliklere göz atalım isterseniz. en dikkat çekici özelliklerden birisi takımlara yeni karakterlerin eklenmiş olması. başta buna alışmak zor. fakat zamanla bu sorun hallediliyor. diğer bir değişiklik ise silahlar. m4a1 ve kalasnikov’dan vazgeçemeyen kullanıcılar için normal m4a1 ve kalasnikov’un gelişmiş versiyonları olan altın kaplamaları üretilmiş. ayrıca bunların 35 mermi kapasitesi olduğunuda belirtmek isterim.

 

 

Bomba ve tabanca menüsü zenginleştirilmiş. Oyuna 2 çeşit “hand grenade” (counter strike serverlarında hg olarak adlandırılan bomba) eklenmiş. bunlardan birisi red grenade olarak adlandırılmış. özelliği patladığında napalm etkisi yapması. bir diğeri ise m42. 2. dünya savaşında alman birliklerinin kullandığı el bombalarından. normal hg’ye göre daha fazla etki yaratıyor.

 

Tabanca menüsünün zenginleştirildiğini söylemiştik. Oyuna Anaconda, Gold Deagle, Infınity ve m79 adında da bir bombaatar eklenmiş.

 

 

 

 

Bunların yanı sıra pompalı tüfek menüsünde yine bir gold (altın) silahımız var. normal m21’e göre daha güçlü bir vuruş sağlayan bu silah güzel animasyonlara da sahip…

 

Makinalı olarak geçen silah grubu ise oyunun en büyük devrimini yaptığı bölüm…

 

Bu bölümde oyuna xm8, crossbow, gold keleş ve m4a1, vector gibi silahlar eklenmiş. Bu yetmemiş gibi xm8’e bombaatar fonksiyonuda eklenmiş.  T tuşu ile bu yan özellikle kullanılabiliyor. Özellikle zombie modunda 10 saniyede 50 mermi atabilen crossbow’u tavsiye ederim.

 

Şimdi de o silah menüsüne bir göz atalım….

Ağır makineli bölümünde ise pek bir değişiklik yok. Minigun dışında… Fakat onunda diğer ağır makineliler kadar efektif olduğu söylenemez. Aşırı yavaş çalışıyor ve çalıştırmanız biraz zamn alıyor. Eğer sabit bir noktada beklemeniz gerekiyorsa sabitlenmiş ağır makineliler kadar hızlı kullanabilme şansına sahipsiniz.

 

 

 

 

 

 

Oyunun zombie modunda ise “supply” olarak adlandırılan silah paketleri var. Bu paketlerden 4 farklı silah tipi çıkıyor. Bunlar dürbünlü, lazerli ve bombaatarlı keleş, m4a1’in akrepli versiyonu, sadece dürbünlü keleş ve adını hatırlayamadığım bir yarı otomatik…

 

Özellikle akrepli m4a1 akrebinde kullanılabilme özelliğine imkan verdiği için oyunculara zevkli bir kullanım sunuyor. Siz şarjör değiştirirken akrebinde size yardım etmesi güzel bir animasyon oluşturmuş.

 

Zombie modellerine oyunda genel bir canlılık havası verilmiş. Modellemeler çok gerçekçi. Her zombienin ise farklı özelliği bulunmakta.. Bunlar görünmezlik, silahınızı elinizden çekebilme, kendilerine sağlık verebilme ve daha yukarıya zıplayabilme gibi özellikler…

 

Fakat zombie modunda dikkatimi çeken en büyük ayrıntı her round bir kişinin gardiyan olarak atanması. Bu gardiyan özel bir silaha sahip ve zombieleri bir şarjörde öldürebiliyor. Ama o da diğer insanlar gibi ölümsüz değil. Yediği tek bir zombie tokadı onu zombiye dönüştürebiliyor.

 

şimdilik bu kadar. renkli bir yazı oldu ve bol resimli….

 

bol resimli bir gün geçirmeniz dileğiyle….

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

2 comments

  1. arkadasım bana bu BUY RİFLES menüsünün hangı tusla acıldıgını soylermsın lutfen yaa

  2. ghostta nasıl görünmezlik oluyo acil yardımmmm !!!!!!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir