Çarşamba , 22 Mart 2023

Çözülemeyen Bir Problem: Eğitim Sorunu

Uzun süredir Türkiye’de gerçekten hasar yaratan problemlerden biri de eğitim konusudur. Bu konuda yazılanın ,çizilenin haddi hesabı olmamakla birlikte söylenenlerin işin aslını da örttüğü görülmektedir. Eğitim sistemi bozuk diye çıkan bunca olay aslında yapılan bir çok yeniliğin toprak altında kalmasına neden olmuştur. Yapılan istatistiklere göre Türkiye’de ilkokul-üniversite eğitim sürekliliğinin sağlandığı ve öğrenci rakamlarının yüksek bir artış gösterdiği ortadadır. Bunların yanı sıra öğrencilerimiz çağdaş düzeyde eğitim görmeye başlamışlardır ki bu da bilişim çağını yakalamalarında onlara büyük bir katkı sağlar. Eğitim sisteminde bozukluk yok değildir ki bunlar acilen düzeltilmelidir ancak yapılanlarda göz ardı edilmemelidir.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ÖSS’de sıfır çeken öğrenci sayısının öğrencilerin değil, eğitim sisteminin hatası olduğunu vurgulamıştır ve bu konuda çok haklıdır. Sadece hükümetimizin önem sırasında olan bozukluk nedeniyle bunlar ardı arkası kesilmez hale gelmiştir.Ancak Türkiye bu tür durumlara alışkın bir ülkedir. Her zaman öncelik dayı sahiplerinindir ve onların menfaatlerinedir. Türk halkı, hükümeti her zaman anlar ama bir türlü derdini onlara anlatamaz.

Eğitim de yaşanılan büyük adaletsizlikleri göz ardı etmeyen İsmail Koncuk hitabet konusunda gerçekten başarılıdır. Bu da Türk halkını bir süre dindirir. Bu yatıştırma politikasını çok iyi bilir iktidarımız ancak artık birilerinin icraata geçmesi şart olmuştur. Milyonlarca genç bu ufak tefek sorunlar yüzünden, hayatlarında çok büyük problemler yaşamakta ve yaşatmaktadır.

Parasız eğitim talep edenlerin başına gelenler, ithal öğretmen girişimleri, 55 bin atama beklerken 11 bin ile yetinilip atanamayan öğretmenlerin isyanı…

Eğitim sistemi milyonlarca öğrenci ve öğretmen için işkence olmaya devam ediyor.

Hakkında Dilan Kara

Köşe Yazarı

One comment

  1. günümüzde ülkemizde verilen eğitim sistemi insanı köreltmenin, koyunlaştırmanın en güzel yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir