Çarşamba , 22 Mart 2023

Davutoğlu: “Mübarek Twitter’a Dayanamadı”

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Ortadoğu, Siyaset ve Toplum” kongresine video konferansla katılan Davutoğlu,  konuşmasında Ortadoğu’nun genelinde yaşanan sosyolojik değişimde sosyal paylaşım ağlarının da çok etkili olduğunu söyledi. Davutoğlu, “O daktiloda tezimi yazarken Hüsnü Mübarek Mısır Cumhurbaşkanı’ydı. Facebook devreye girdiğinde de Mübarek halen Mısır Cumhurbaşkanı’ydı, Twitter’a dayanamadı ama” şeklinde konuştu.
 
Geniş kitlelerin artık yeni bir siyasal yapı arayışında olduğuna işaret eden Davutoğlu, “Bu siyasal yapıda şeffaf ülke istiyorlar. Hesap sormak, siyasete katılmak istiyorlar. Kendi adlarına kimsenin karar vermesini istemiyorlar. Artık Mübarek ve Esad’ı görmek istemiyorlar çünkü liderlerini kendileri seçmek istiyor. Dolayısıyla bu mücadeleyi etnik ya da mezhepsel olarak değerlendirmiyoruz”  dedi.
 
Ortadoğu’daki gelişmeleri mezhep kavgası olarak görmediklerini belirten Davutoğlu, halkların özgürlük talebinin yanında olduklarını söyledi.
 

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir