Çarşamba , 6 Temmuz 2022

Devlet, sosyal medyadaki kirlenmeye karşı önlem almalı

   Devletin sosyal medyadaki kirlenmeyle ilgilenecek bir birim oluşturmasının zamanı çoktan geldi ve hatta geçti bile. Bu konudaki kayıtsızlığı, beceriksizliği ve çaresizliği, çağa ayak uyduramamanın açık bir göstergesi olarak kabul ediyorum. 

   Herkesin elinin altındaki bilgisayarlar ve hatta internetli telefonlar, günümüzde sosyal medyayı klasik medyanın üstüne taşıdı. Sosyal medya sayesinde daha hızlı ve daha yaygın bir iletişim ağı kuruldu. Ama sen bu teknolojik ağı devlet olarak denetimsiz ve kendi başına buyruk bırakırsan iletişim alanını çirkefe dönüştürmek isteyenlere en büyük fırsatı verirsin. 

   Fırsatçılar, o çirkefleştirdikleri alanda dilediklerini yazıp çizerler, kişilik haklarına en seviyesiz üslupla saldırırlar, başkalarının adlarını ve e-mail adreslerini de çalarak ve kullanarak kişileri mağdur ederler, zor durumda bırakırlar.

       *      *      *

   Kaç zamandır devletin bu sosyal medya anarşisine neden kayıtsız kaldığını düşünüp dururken, hukukçu dostum Hakkı Celal Önen tarafından Gazimağusa’dan arandım. Başsavcılıktaki görevinden emekli olduktan sonra şimdi kendi hukuk bürosunu çalıştırmakta olan Hakkı Celal Önen, benim sevgili okul arkadaşımdır. 

   Baktım ki sosyal medyadaki bu kirlenme ve Facebook’un kimi fırsatçılarca çirkefe dönüştürülmesi konusunda o da oldukça tedirgin. Hele kendi adını ve dostlarının adını bazı iğrenç gönderilerin altında görünce sevgili Hakkı iyiden iyiye öfkelendi. Ona “bu hassas meseleyi ben yorum konusu yaparım ama siz birikimli ve deneyimli hukukçular soruna çare bulamazsanız, hukuk camiasının dışındaki bizler nasıl çare bulalım?” diye sordum. 

   Sevgili Hakkı Celal Önen’in oğlu genç kuşak hukukçularımızdan… “Oğlum Hasan’a ‘bak bu konuya eğil,  başka ülkelerde bu gibi durumlarla hukuken nasıl başa çıkılıyor’ telkinini yaptım” dedi bana.

   Bu sorun tabii ki bireysel girişimler ve araştırmalarla çözümlenemez. Devlet kendi Hukuk Dairesi’ni derhal gerekenin yapılması için görevlendirmelidir.

        *       *       *

   Bunları emekli savcı sevgili Hakkı Celal Önen’le konuşmamın üzerinden çok geçmedi ki, bilgisayar ekranıma düşen kimi iletilerden bu işin sarmalına benim adımın da alındığını gördüm ve gerçekten dehşete düştüm. Hayatımda hiç kullanmadığım ifadelerle ve tenezzül edemeyeceğim çizimlerle hazırlanan Facebook fotoğraflarının altındaki grupların içine benim adım da eklenmiş… Ve daha kimlerin… Sarmala alınanların içinde halkın özgür iradesiyle seçilip göreve getirilmiş politikacılarımız bile var!.. Örneğin belediye başkanları Sümer Aygın ile Oktay Kayalp’ın adları…

   Bazılarımız buna tepki gösterecek olduk, bu kez aynı küfürbaz üslupla bizlere de saldırılmaya başlandı. Densizliğin bu kadarı olmaz!..

   Bir yandan insanlara aklın alamayacağı küfürler ve aşağılamalarla saldırıyorlar, bir yandan bu saldırıların altına masum insanların isimlerini taşıyorlar, bir yandan da yaptıklarına tepki gösterenleri küfür ve hakaret bombardımanına tutuyorlar. Bu yapılanlar kişilik haklarına karşı katliamdır.  Hiçbir hukuk devletinde buna izin verilemez. Devlet bu bağlamdaki sorumluluğunu bir an önce yüklenmeli ve başıboş bırakılan sosyal medyayı denetim altına almalıdır.

        *     *     * 

   Çağdaş iletişim teknolojisinin bu şekilde istismar edilmesi ülkemizi ve halkımızı da dünyanın gözü önünde zor durumlara düşürmektedir. Facebook’a girip KKTC’de bu teknolojinin hangi amaçlarla kullanıldığına tanık olanlar hiçbirimiz hakkında olumlu şeyler düşünemezler. “Şu Kıbrıslı Türklerin ilkelliğine bakınız!” derler. 

   Kendi ülkesinin ve halkının imajını bu tür internet çirkinlikleriyle dünyanın gözünde sarsanlar, çizmeyi fazlasıyla aşmışlardır. Onların önüne artık hukukun ve adaletin kuralları konulmalıdır. Devleti acilen göreve davet ediyorum. Zaten bu seviyesiz saldırılardan en fazla nasibini alanlar devletin yetkilileridir…  

Ahmet Tolgay / Kıbrıs Gazetesi

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir