Cuma , 2 Haziran 2023

Dijital Bağımlılık Nedir?

Dijital bağımlılık artık günümüzün en büyük gerçeklerinden biri haline geldi. Bu durum sadece yeni yetişen nesiller için değil aynı zamanda orta yaş ve üzeri insanlar için de büyük bir tehlike barındırıyor. Her geçen gün sayısının daha da çok arttığı dijital bağımlılık dünyada yayılan en hızlı bağımlılıklardan biri olarak görülüyor.

Dijital Bağımlılık Nedir?

Dijital bağımlılık; teknoloji ile sürekli olarak etkileşime geçme ve bu sürerliliğin sonucunda olumsuz etkilerinden etkilenme olarak tanımlanıyor. Birçok kişinin hayatının merkezine oturmuş olan bu bağımlılıkta kişiler sürekli olarak teknolojik cihazlar ile bir diğer kişiler ile etkileşime geçme çabası içerisinde bulunuyor. Bu çabası sırasında da hem iş hayatını hem de gündelik hayatını ertelemeye başlıyor. Yaşı olmayan bu bağımlılık günümüzde hemen her yaş grubunda artık tarif edilemeyecek kadar büyük rakamlara sahipken çoğunlukla genç kesimi etkisi altına almayı başarıyor. Terminoloji içerisinde yer alan tanımı ile dijital bağımlılar sürekli olarak davranışlarını teknolojik araçlar üzerinden meydana getiriyor ve teknoloji ile ilerletmiş olduğu ilişkilerinde kendilerini çok daha rahat hissediyor. Bu rahatın sonucunda da kişi teknoloji gibi bir şeyin limitleri olmadan kullanılması sonucunda olumsuz etkilerinden etkileneceğini fark edemiyor.

Dijital bağımlılık ile yüzleşen kişiler geçen sürenin sonucunda artık teknoloji ile davranışlarını tamamen bütünleştirmeye başlıyor. Öyle ki bu dijitallik üzerinden ilerletilen ilişkilere artık normal hayatta vermesi gereken tepkileri vermeye başlıyor. Tıpkı diğer tüm bağımlılıklarda olduğu gibi de kişiler teknolojik cihazlar ile etkileşime geçmediği zamanlarda büyük bir sıkıntı duyuyor ve bu sıkıntıyı tamamen gidermeden yapması gereken diğer işlere dikkatini tam olarak veremiyor. Bunun sonucunda dijital bağımlılığın pençesinde olan kişilerin sağlığı olumsuz yönde etkilenmeye başlıyor. Yapılan araştırmaların sonucunda açıkça görülüyor ki dijital bağımlılık çeşitlerinden herhangi biri ile karşı karşıya kalan kişiler bu durumun sonucunda aynı zamanda psikolojik sağlıklarını da yıpratabiliyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Artık bir şekilde görmemiz ve çevremizdeki insanları uyarmamız gerekiyor. Bilmiyorum, belki kısa vadede çok büyük sıkıntılar çıkmayabilir ancak uzun vadede çok büyük sıkıntılar yaşayabiliriz. Dijital bağımlılıktan çok dijital esirliğe döndü iş bana kalırsa. Hatta sosyal medyanın popülerliğini arttırmış olmasıyla birlikte çok daha belirgin olarak kendisini gösterdi bu durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir