Perşembe , 28 Eylül 2023

Dijital Devrim Sinemalara da Darbe Vuruyor

Çeyrek asırlık diktatörleri bile birkaç ayda yerle yeksan eden dijital rüzgarlar, adeta para basan sinema salonlarının gelirlerini de tehdit etmeye başladı.
Hollywood.com tarafından derlenen son verilere göre dijital dünyanın hızlı gelişimi sinema endüstrisini de vurdu. 2011 yılında sinema salonları elde edilen gelir, bir önceki yıla göre yüzde 4,5 oranında gerileyerek 10,1 milyar dolara düştü.
Her ne kadar sinema sektörü açısından 2011 pek parlak bir yıl olarak geçmese de düşüşün tek sebebi bu değil. Netflix ve iTunes gibi sistemler başta olmak üzere dijital sinemaya yönelen ilgi, sinemaların gelecek için umutsuz olması için yeterli.
Yeni çıkan filmler Netflix’e geç düşmesine rağmen, bu sitenin sinemaları etkilediği söylenebilir. Sayıları çok fazla olmasa da Vudu ve iTunes’da sinemalar ile birlikte gösterime giren filmler de sinemaların gelirini etkiliyor.
Henüz net bir değerlendirme yapmak için erken, ancak sinema sektörünün de müzik sektörünün gittiği yola girmesi olası görünüyor. İlk çıktığında “Bu servise kim para verir” denen iTunes, bugün dünyanın en önemli müzik satış kanallarından birisi haline geldi. 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir