Cumartesi , 21 Mayıs 2022

Dilan öldükten sonra Twitter kurbanı oldu

 

Twitter’da, Şanlıurfa’da ölen 3 yaşındaki Dilan’ın tecavüz kurbanı olduğu iddia edildi. Ankara harekete geçti. Ancak otopsi “boncuk öldürdü” dedi

Twitter’a gönderilen bir mesajla tecavüze uğradığı iddia edilen Dilan B.’nin (3) boğazına kaçan boncuk nedeniyle öldüğü kesinleşti. 112 servisinde çalışan birinin Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Gürakar beldesinde yaşamını yitiren Dilan B.’nin tecavüze uğradığına ilişkin iddiası, sosyal medyayı ve Türkiye’yi karıştırdı. “DilanaNeOldu” başlığıyla açılan etiket, Twitter dünya gündeminde 3. sıraya kadar yükseldi, Türkiye gündeminde de gece boyunca ilk sırada kaldı. Şebnem Sönmez, Yasemin Göksu gibi pek çok kadın sanatçının oluşturduğu bir girişim ‘Dilan’a ne oldu?’ diye sormak için kente gitmeye hazırlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Tüm bunlar yaşanırken, Dilan’ın cenazesi otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Otopside küçük çocuğun boğazına kaçan boncuğun nefes borusunu tıkaması sonucu hayatını kaybettiği belirlendi. Şanlıurfa Valiliği şu açıklamayı yaptı: “Siverek Devlet Hastanesi’nde yapılan 45 dakikalık müdahaleye rağmen küçük çocuk kurtarılamamıştır. Otopsi sonucunda Dilan B.’nin yabancı cisim yuttuğu için hayatını kaybettiği, ‘kişinin ölümünün yabancı cisim aspirasyonuna bağlı mekanik asfiksi sonucu meydana geldiği’ şeklinde raporda yer almıştır.” Otopside, çocuğa herhangi bir cinsel istismarda bulunulmadığı ve tecavüz edildiğine dair hiçbir bulguya rastlanmadığı da saptandı. Rapor Siverek Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildi.

‘DOKTOR DEDİKODUSU’
Dilan’ın annesi Keziban B. iddialarla ilgili şunları söyledi: “Kızım ablasıyla oynuyordu. 10 dakika sonra ablası kardeşinin yere düştüğünü söyledi. Yanına gittiğimde baygındı. Nefes alamıyordu. Elimle boğazındaki boncuğu çıkarmaya çalıştım.” 4 yaşındaki Ebru B. de, “Kardeşimi kimse dövmedi, yanımızda başka kimse yoktu” dedi. Amca Hasan B. ise, tecavüz iddiasının doğru olmadığını kaydederek, “Köye gelen 112 acil servis ambulansında görevli doktorun çıkardığı bir dedikodudur. Bu iftirayı bize atan, Siverek ve Güneydoğu’yu böyle olaylarla karalamak isteyen, haberi yapan ve yayan kişilere dava açacağız. Bu olayın peşini bırakmayacağız” diye konuştu. Gürakar Belediye Başkanı Recep Küçükçay da tecavüz iddiasının gerçeği yansıtmadığını, bu durumun aileyi de rahatsız ettiğini belirtti.

sabah gazetesi

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir