https://juragankomik.com
Çarşamba , 28 Şubat 2024

Dışişleri Twitter’dan soruları yanıtladı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden düzenlediği “sanal basın toplantısında” ilk defa takipçilerden gelen soruları yanıtladı.

Kendisine sert sorular da yöneltilen Sözcü, “Suriyeli muhalif kadının, Türkiye’de eğitim aldığı” iddiasını reddederek, “Türkiye, komşularına silahlı unsurlar sevk etmemektedir” karşılığını verdi. Ünal ayrıca, Türkiye’nin, kendi güvenliği için her türlü önlemi almakta tereddüt etmeyeceğini ve tampon bölge için alınmış bir karar olmadığını belirtti.

Sözcü Selçuk Ünal, İran Dışişleri Bakanı Salihi’nin bugün Türkiye’yi ziyaret etmesinin beklendiğini ve bölgesel konuların ele alınmasının tasarlandığını belirtirken, Irak hakkındaki sorulara ilişkin öncelikle Davutoğlu’nun 1-2 Ağustos tarihlerinde Erbil ve Kerkük’ü ziyaretine değindi.

“KERKÜK ZİYARETİ BARIŞÇIL AMAÇLARLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
Davutoğlu’nun Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile görüşmesine yönelik Ünal, “Terörle mücadeledeki kararlılığımız hususunda IKBY’e gerekli mesajların verilmesi açısından yararlı olmuştur. IKBY yetkilileri ile temaslarımız sürmektedir” Kerkük’ü ziyaretinin ise, tarihi öneme sahip olduğunu ifade ederek şunları paylaştı:

“Ziyaret Kerkük’te ve tüm Irak’ta etnik ve mezhepsel çeşitliliğin korunmasına ve farklı kesimler arasındaki uyum ve dayanışmaya katkıda bulunulmasına matuf barışçıl amaçlarla gerçekleştirilmiş; Kerkük halkı da bu ziyaretten memnuniyet duymuştur. Türkiye, Kerkük’te ve Irak’ın tamamında barış ve istikrarın tesisine büyük önem atfetmektedir. Kerkük’ün istikrarının tüm Irak’ın güvenlik ve istikrarı açısından önem taşıdığına ve Irak’ın istikrarının ise doğrudan ülkemizin ulusal çıkarlarını ilgilendirdiğine inanmaktadır. PKK terör örgütünün tüm dış bağlantılarının kesilmesi için çok yönlü girişimlerimiz öteden beri sürmektedir, sürecektir.”

Bilgisayar başında bir fotoğrafını da paylaşan Ünal, Suriye’ye ilişkin ise, Türkiye’nin Suriye’nin barış ve istikrara kavuşmasını arzuladığını ve uzun zamandan beri Suriye rejimini uyardığını kaydederek, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Suriye yönetimine telkinlerde bulunduğunu ancak Suriye’nin gerekli adımları atılmadığına dikkat çekti.

“TÜRKİYE, KOMŞULARINA SİLAHLI UNSURLAR SEVK ETMEMEKTEDİR”

“Düşen uçakla ilgili kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama ne zaman yapılacak? BBC’de yayınlanan röportajda Suriyeli muhalif kadın, Türkiye’de eğitim aldığını Adana’da bircok kişinin eğitildiğini söyledi. Bu konu hakkında bilgilendirir misiniz? Ayrıca Suriye’de, Suudi ve Türk subayların ordu tarafından yakalandığına yönelik açıklama yapar mısınız? Suriye’de El Kaide militanı olarak kaç tane Türk var?” yönündeki sorulara Ünal, “Türkiye, komşularına silahlı unsurlar sevk etmemektedir. Uçağımızın diğer parçalarının çıkarılması bağlamındaki çalışmalar sürüyor” yanıtını vererek, Türkiye’de ve diğer ülkelerde bulunan sığınmacıların sayısının Suriye’deki durumun ne kadar vahim olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Sözcü, “İran Genelkurmay Başkanı’nın Suriye’deki durumdan Türkiye’yi sorumlu tutmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Suriye’de tampon bölge kurulması gündeminizde mi? ” sorularına ilişkin ise, “Suriye’nin gelecekte nasıl ve kim tarafından yönetileceğini belirleyecek olan Suriye halkıdır. Türkiye, kendi güvenliği için her türlü önlemi almakta tereddüt etmez. Alınmış bir karar yoktur” dedi.

“TÜRKİYE’NİN İLKESEL TUTUMUNUN SONUÇ VERDİ”

AB ile vize sorununa da değinen Ünal, Türkiye’nin ilkesel tutumunun sonuç verdiğinin görüldüğünü belirterek, vize diyalogu sürecinde Komisyon’un Türkiye’ye ileteceği Yol Haritası’nın beklendiğini kaydetti.

Ünal, “Yurt dışında öğrenim gören Türk öğrencilere destek veriliyor mu?” yönündeki sorulara, “Büyükelçiliklerimizin ve Başkonsolosluklarımızın kapısı öğrencilere her zaman açıktır. Öte yandan mezun olduklarında öğrencilerin denklik işlemlerinde Bakanlığımız devreye girmektedir. Sıfır Sorun politikamız idealimizi yansıtmaktadır” yanıtını verdi.

Ünal ayrıca, Türkiye’nin Myanmar’daki gelişmeleri yakından izlediğini ve bölgeye bir heyet gitmesinin planlandığını belirterek, “Böylelikle buradaki insani soruna dikkat çekmeyi de öngörüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE İZİNSİZ PETROL-DOĞAL GAZ ARAMA FAALİYETLERİNE MÜSAMAHA EDEMEZ”
Kıbrıslı Rumların Doğu Akdeniz’de tek yanlı yürüttükleri doğalgaz, petrol arama-çıkarma faaliyetlere de değinen Sözcü, “Rumların faaliyetlerine devam emesi halinde ortaya çıkabilecek gerginliğin sorumluluğunun bizde olmayacağını söyledik. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sözde ruhsat sahalarının bazıları, Ada’nın batısında kalan bölgede, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığını ihlal etmektedir Türkiye yabancı petrol şirketlerinin örtüşen bu alanlarda izinsiz petrol/doğal gaz arama ve çıkarma faaliyetleri icra etmesine müsamaha edemez” diye yazdı.

Ayrıca, “İsrail ile ilişkilerin geldiği nokta bizim değil, İsrail’in tercihidir” diyen Ünal, Ermenistan’la ilişkilere yönelik, “Türkiye, yakın çevresinde barış, güvenlik ve istikrar ortamının tesis edilmesine önem atfetmektedir. Ermenistan ile ilişkilerimizin normalleşmesi sürecini de bu anlayış ve irade ile başlattık” ifadelerini kullandı.

“SÖZCÜ ÜNAL’A SERT SORULAR DA GELDİ”
İlk defa Twitter’dan halkın sorularını yanıtlayan Ünal’a, sert sayılabilecek sorular da yöneltildi. Takipçiler, “Türkiye, kimleri düşman ve tehdit olarak görmektedir? Kürecik, Mardin, İncirlik üs ve füze kalkanı hangi tehdide karşı kuruldu? Bağdat yönetiminden ayrılacak olan bir Kuzey Irak yönetimini, hiçbir baskıya aldırmadan asla tanımayacağımız garanti mi? Memlekette bu kadar savaş ortamı olmasına rağmen dolar neden düşüyor?” şeklinde sorular da sordular. Takipçilerin soruları arasında şunlar da yer aldı:

“Yurt dışından sınır karakolları için son teknolojik güvenlik sistemleri getirmek için araştırma yapıyor musunuz? Büyükelçiliğimizin olmadığı ülkelerde, okullardaki “öğretmen abilerin’ gönüllü maslahatgüzarlığı yaptığı doğru mu? Ne olacak bu pasaport fiyatları? Devlet vatandaşı kazıklar mı? Ülkelerin dış politikaları 50-100 yıllık yapılırken gelen her hükümet buna uyarken bizde neden hükümete göre değişiyor? Suriye ye müdahale için şartlar hala oluşmadı mı? Hiçbir yaptırımda bulunmadık. Sadece sınır kapıları kapatıldı.”

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir