Cuma , 12 Ağustos 2022

Disqus Nedir Nasıl Kullanılır

Disqus Nedir?

Sosyal medyanın en önemli varlığını internetin ilk zamanlarından bu yana bloglar oluşturuyor. Bloglara yapılan yorumlar ve tartışmalar ise kan pompalayan asıl organ olarak biliniyor.   bloglara yorum yapmayı çok daha kolay hale getiren sosyal bir araç konumunda yer alıyor. Üstelik Disqus yorum sistemi kullanılan web siteleri içerisinde kullanıcılar çok daha kolay şekilde sosyal medya hesapları ile sisteme üye olup saniyeler içerisinde istedikleri yorumu gönderebiliyorlar.

Disqus Nasıl Kullanılır?
Sosyal medyanın en önemli varlığını internetin ilk zamanlarından bu yana bloglar oluşturuyor.
Disqus’u kullanmak dediğimizde iki farklı şey aklımıza gelecektir. Bunlardan ilki web sitesi sahibi ve blog sahipleri için Disqus. Şayet sizin de yorum yapılan bir web siteniz veya bloğunuz varsa kullanıcıları çok daha kolay yorum yapmaya teşvik etmek için Disqus’un sitesinde yer alan anlatımdan faydalanarak Disqus sistemini kendi web sitenize kurabilirsiniz.

Kullanıcılar ise Disqus sayesinde diğer yorum formlarının aksine yaptıkları yorumları bir panel üzerinden takip edebilme şansına sahip olurlar. Ayrıca kendinize Disqus üzerinden oluşturacağınız profil sayesinde her seferinde yorum için ad ve mail adresi gibi bilgiler girmek yerine direkt yorumunuzu yapıp o konu hakkında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Disqus paneli sayesinde bu tartışma ortamını diğer kullanıcılar ile paylaşabilir ve konunun akış yönünü değiştirenler arasındaki yerini alabilirsiniz.

Disqus ülkemizde birçok önemli web sitesinin yorum bölümü içerisinde kullanılıyor. Bu sayede Disqus profiline sahip kullanıcılar hızlıca takip edilebilir yorumlar yapıyor. Ülkemizde git gide popülaritesi artan Disqus’u yakında birçok kurumsal web sitesinin de göreceğimiz günler oldukça yakın.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

5 comments

 1. Arifin mençıstıra attığı golü arar gibi buldum kendimi
  penimed gold jel yazdım önce whasingtonpost gazetesine bağlandı. ardından disqus sitesine bağlandı oradan başka bir şeye bir baktım ki buradaym. gardaş ben nerdeyim

 2. Bir türlü yeniden giriş yapamadım.

 3. Tüm bilindik haber sitelerinde habere yorum yeri bile yok.
  Ayrıca olanlarda ise isim, eposta girmek gerekiyor.
  Disqus gibi kolaylık varken neden hala taş devrindeler anlam veremiyorum.

 4. WP için de güzel disqus eklentileri mevcut artık. Bence kullanımı artacaktır. Bilgilerimiz perçinlendi, teşekkürler.

 5. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir