Pazar , 14 Ağustos 2022

Dünya Şokta Elbisenin (TheDress ) Sırrı Ne?

Aniden sosyal medyayı alt üst eden TheDress’i gördünüz mü?

Bir kısmın altın rengi ve beyaz olarak gördüğü aynı fotoğraffı diğerleri mavi ve siyah olarak görüyor.

TheDress bit gün önce Skiwed isimli Tumblr kullanıcının elbisenin rengini sormasıyla başladı. Elbisenin fotoğafının altınsa ise tam olarak “Lütfen yardım edin, bu elbise beyaz ve altın rengimi yoksa mavi ve siyah mı? Arkadaşlarımla bu konuda uyuşamıyoruz ve kavga etmek üzereyiz”.

ÖĞRENCİLER BU FIRSATI KAÇIRMAYIN

Bunun üzerine süper bir hızla TheDress fırtınası başladı. Bir kısım beyaz ve altın rengi olduğunu iddia etti, diğer kısım da mavi ve siyahta ayak diredi, bir anda TheDress ile iligli bir sürü Tweet atıldı.

Peki TheDress’in sırrı ne?

Bu konuyla ilgili kısa süre içinde öyle teoriler üretildi ki, tartışmalar ekran parlaklıklarından, insanların renkleri algılamasının farklı olacağına kadar uç yere gitti.

TheDress’i ne renk görürseniz görün korkmayın. Eğer diğer rengi görmek istiyorsanız şöyle bir ekran parlaklığı ile oynayın, sağdan soldan bakın, yukarıdan aşağıdan bakın, farklı cihazlardan bakın!

Tabii ki şaka yapıyoruz.

Elbisenin neden aynı ekrandan bile farklı kişilere farklı göründüğü konusuna gelecek olursak, öncelikle elbisenin üreticisi firma tarafından resmi bir şekilde elbisenin mavi ve siyah olduğunun açıklandığını belirtelim. Neden böyle gözüktüğü konusuna gelirsek, muhtemel elbisenin üzerine uygulanan bir filtre ile çekildiğini tahmin edebiliriz (elbisenin orijinli gayet lacivert ve renk değiştirmiyor çünkü).

Elbisenin rengi üzerine Randolph-Macon Kolejindeki psikoloji profesörü olan Cedar Reiner bir açıklama yaptı. “Bunun gözde bulunan koniler ile ilgisi var. Koniler üç tiptir, bunlar ise; kırmızı, mavi ve yeşildir. Ve her birisinin algılayışı farklıdır. Fakat renklei algılama üzerind eçok büyük bir etkisi de yoktur. Siz yeşil koni ile 5-1 oranında görürken ben 2-1 oranında görebilirim fakat renkleri ayını hassaslık ile algılarız” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yani açıkçası bu bir göz yanılsaması gibi, objelerin üzerindeki ışık ve gölge yansıması ve renk tonlarının yakınlığı yüzünden oluyor. Bunun bir örneği olarak Adelson satranç tahtasına göz atabilirsiniz. Aslında A ve B aynı renk, fakat gölge ve yanındaki renkler yüzünden farklı görünüyor.

2.20150228105829.png

İşte, bir anda ışık hızıyla internete yayılan TheDress’in sırrı.

Ben iki rengi de görerek bayağı üzerinde uğraştım. İlk olarak beyaz gördüm ve gözümün önünde git gide mavi olmaya başladığında hemen cevapları aramaya başladım. Garip değil mi? Techkafa.com

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir