Dünya Şokta Facebook ve İnstagram Çöktü

Dünya genelinde çok sayıda kullanıcı an itibariyle Facebook ve Instagram’a erişmekte sorun yaşıyor. İnstagram geçtiğmiz yıllarda facebook tasarınfan satın alınmıştı. Aynı yerde barındırılan bu İki dev sosyal ağa da hem Web, hem de mobil uygulamaları üzerinden erişmek şu an itibariyle mümkün değil. Saat 08:10 civarı başlayan bu sorunun sebebi ise henüz bilinmiyor. Facebook ve Instagram’ın ortak kullandığı sunuculara fiziksel bir zarar verilmiş olabileceği öne sürülüyor.

Ocak ayının en popüler mobil oyunları

INSTAGRAM’DA DA ERİŞİM PROBLEMİ Kullanıcılar sosyal medya hesaplarından Instagram hesaplarına da ulaşamadıklarını dile getirdi Instagram’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada sorun doğrulanırken, servis kesintisi üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtildi. Facebook’un 1 milyar 350 milyon kullanıcısı ve 2014 itibarıyla 4,5 milyon çalışanı bulunuyor. Şirketin 2012’de satın aldığı popüler fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’ın ise 300 milyon aktif kullanıcısı var. Her gün 70 milyon fotoğraf paylaşılıyor.

Öte yandan, Hacker grubu Lizard Squad, sabah saatlerinde çöken Facebook ve Instagram’a siber saldırı düzenlediğini iddia etti. Sabah saat 8.20 sularında iki internet devi Facebook ve Instagram’ın erişime kapanması ardından, söz konusu sorunun bir siber saldırıdan kaynaklandığı iddia edildi. Facebook ve Instagram’a erişilememesi üzerine açıklama yapan hacker grubu Lizard SquadF, sorunun düzenledikleri siber saldırının neticesinde gerçekleştiğini iddia etti. Söz konusu iddia ile ilgili Facebook ve Instagram’dan henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Siber alemin popüler korsan gruplarından Lizard Squad, daha önce PlayStation Network ve Xbox Live’ı da hack’lediğini iddia etmişti.

Lizard Squad isimli hacker grubunun iddialarını yalanlayan Facebook, resmi bir açıklama yaparak sitenin siber saldırı neticesinde değil, kendi çalışanlarının sebep olduğu bir aksaklık nedeniyle çöktüğünü bildirdi. Söz konusu sorunun kısa bir süre içerisinde çözüldüğünü ve sitenin yüzde yüz kapasitede çalıştığının altını çizen sosyal medya devi, söz konusu sorunun detayları hakkında henüz kapsamlı bir açıklamada bulunmadı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal paylaşım siteleri Facebook ve İnstagram’a yönelik olarak herhangi bir erişim engelleme kararı bulunmadığını açıkladı. BTK’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bu sabah saatlerinde sosyal paylaşım siteleri Faceebook ve İnstagram’a ulaşılamadığına ilişkin haberler internet siteleri ile sosyal paylaşım sitelerinde yoğun olarak yer almıştır. Sosyal paylaşım siteleri Facebook ve İnstagram’a yönelik olarak herhangi bir erişim engelleme kararı bulunmamaktadır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Dünya çapında bir saldırı olduğu iddiaları var hesabı patlatılanlara büyük geçmişler olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir