Cumartesi , 2 Temmuz 2022

Dünya Sosyal Medyası Kony2012 Sosyal Sorumluluk Kampanyasında Birleşti

 

Kony’nin yakalanması için ABD hükümetini harekete geçirmeyi hedefleyen “Invisible Children” topluluğu 20 Nisan’da tüm ABD’yi posterlerle donatmaya hazırlanıyor.
 

‘Kony 2012’ videosunu izlemek için tıklayınız
 

Ugandalı Tanrı’nın Direniş Ordusu (Lord Resistance Army – LRA) mağduru çocukları korumak ve LRA lideri Joseph Kony’nin yakalamasını sağlamak için kurulan  “İnvisible Children” topluluğu yayınladığı videoyla sosyal medyanın gündemine oturdu. Dünya’nın en tehlikeli suçluları arasında bir numarada gösterilen Joseph Kony’nin 2012 sonuna kadar yakalanmasını sağlamayı hedefleyen grup uzun zamandan beri ilk defa halkların savaşmak için değil, savaşı durdurmak için birleştiğini gösteriyor.

Joseph Kony kimdir?

“Lord Resistance Army”nin, yani Tanrı’nın Direniş Ordusu’nun lideri Joseph Kony, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından içinde adam öldürme, cinsel kölelik, tecavüz, işkence, çocukları zorla orduya katma gibi suçların bulunduğu 33 ayrı insanlık  ve savaş suçundan aranıyor.

Teokratik bir hükümet kurmak isteyen Joseph Kony’nin amacına ulaşmak için 2 milyon kişiyi yerinden ettiği, 30 bini çocuk olmak üzere 60 bin insanı kaçırdığı ve 2 bin 400 kişinin ölümüne sebep olduğu biliniyor. Kony, kaçırdığı erkek çocukları ordusuna katıyor, kızları ise seks kölesi olarak çalıştırıyor. Ordusuna kattığı çocuklardan kendi ailelerini öldürmelerini isteyen Kony’nin kendisine karşı çıkan çocukları öldürdürttüğü ya da yüzlerini doğrattığı biliniyor.

İlk kıvılcımın adı “Jacob” oldu

Uganda gezileri esnasında Jacob isimli abisi LRA tarafından öldürülmüş ve LRA’dan kaçmak için insanlık dışı koşullarda yaşayan bir çocukla tanışan Jason Russell ve arkadaşları, ABD’ye dönüşlerinde durumdan hükümeti haberdar etmek ve olanlara son vermelerini istemek için Beyaz Saray’a gidiyorlar. Washington’da görüştükleri politikacılar ise onlara ABD’nin ulusal güvenliğinin ya da ekonomisinin tehlike altında olmadığı bir kavgaya karışmayacakları cevabını veriyor.

Bunun üzerine görmezlikten gelinemeyecek biçimde dikkat çekmeye karar veren Jacob Russell ve arkadaşları, seslerini olabildiğinde fazla insana duyurmaya karar veriyor ve “İnvisible Children” (Görünmez Çocuklar) isminde bir topluluk kuruyorlar ve Uganda’da çekmiş oldukları görüntüleri olabildiğince çok insana izletmeye başlıyorlar.

Kony’nin yıktığını yeniden yapılandırmak için yola çıkan grup, dünyanın 4 bir yanından katılan gönüllülerle Uganda’ya gidip  halka iş ve eğitim imkanı sağlıyor. Bir süre sonra tekrar Washington’a giden grup bu defa Kony’nin durdurulması gerektiğine dair onay alıyorlar. ABDBaşkanı Barack Obama, Uganda’ya Kony’nin yakalanması konusunda askerlere yardım etmeleri  ve danışmanlık yapmaları için ABD askeri gönderiyor.

Durumdan haberdar olan LRA’in daha iyi saklanması ve Kony’yi yakalayamayan ABDaskerlerinin geri çekilmesi söz konusu olduğunda ise, Kony’yi yakalatma planını yapma sırası İnvisible Children’a geliyor.

Ugandalı askerlerin Kony’i saklandığı ormanda bulup tutuklayabilmesi için geniş teknolojik imkanlara ve buna uygun bir eğitime ihtiyaç duyduklarını söyleyen Invisible Children, ABD’li danışmanların Uganda’ya gitmelerini sağlamak için bir  hareket başlattı. ABD hükümetinin danışmanları ancak halkın Kony’nin tutuklanmasını önemsediğini bilirlerse  görevlendireceğini söyleyen topluluk, bunun için Kony’yi “görünür” yapmaya karar verdi.

ABD’li yıldızları ve politikacıları harekete geçiriyorlar

Aralarında Angelina Jolie, George Clooney, Oprah Winfrey, Rihanna, Mark Zuckerberg gibi 20 tane halkın güvenini  kazanmış “kültür yaratıcısı” ve Condoleezza Rice, George Bush, Bill Clinton gibi 20 adet politikacı seçen grup, bu insanlara ulaşarak onların dikkatini çekmeyi hedefliyor. Kendi internet sitesi üzerinden bu kişilere ulaşmayı kolaylaştıran İnvisible Children söz konusu kişilere hergün yüzlerce mesaj gönderilmesini sağlıyor.

Kony’nin bu sene içerisinde yakalanmasını hedefleyen grubun bunun için başlattığı “Kony 2012” hareketi ise dünyada ve Türkiye’de “TT” olmayı başardı. “Kony’yi ünlü yap” sloganıyla yola çıkan hareket için yüzbinlerce poster ve çıkartma basıldı.

20 Nisan’da Kony’yi “ünlü yapacaklar” 

“Cover the Night” (Geceyi Kapla) diye bir gece organize eden topluluk, tüm şehirlerde gün batımından gün doğumuna kadar her yeri bastırmış oldukları ve Joseph Kony’nin yakalanmasını talep eden poster ve çıkartmalarla donatacaklarını ilan ettiler. Böylelikle her köşe başında adalet aradıklarını haykıracaklarını söyleyen ve dünya insanlarının birbirlerine yardım etmelerini  herşeyden üstün tutan gruba destek çığ gibi büyüyor. CnnTürk

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. george bush mu? Joseph Kony’le iyi anlaşabilir evet kesinlikle yardım istenilmesi gereken bir kişiymiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir