Salı , 30 Mayıs 2023

Dünyanın İlk Görüntü Tanıma Teknolojisi Geliştirildi

2013 yılının Mayıs ayında Türkiye pazarında da faaliyet göstermeye başlayan Blippar’ın CEO’su Ambarish Mitra, 2014 Mobil Dünya Kongresi Barselona’da  (Mobile World Congress) artırılmış gerçeklik sektörü için ileriye dönük büyük bir adım kabul edilen patentli teknolojinin tanıtımını yaptı.

Blippar, Google Glass için geliştirilen ilk görüntü tanıma ve takip etme teknolojisini vitrinlere çıkardı. Halihazırda iOS, Android, Windows ve Blackberry cihazlarında bulunan Blippar, Google Glass üzerindeki Blippar deneyimi için de sahip olunan en iyi sınıf teknolojiyi kullanıyor. Fiziksel ve dijital dünyaları pürüzsüz bir biçimde birbirine bağlayarak görüntülerin, ürünlerin , hatta insanların anında tanınmasını sağlıyor. CEO ve Kurucu Ortak Ambarish Mitra, Barselona’da gerçekleşen 2014 Mobil Dünya Kongresi’nde yaptığı sunumda devrim niteliğinde ki bu teknolojiyi ilk kez sahneye çıkardı

Mobile Yenilik 2024: Gelecek…Sırada Ne Var? / Mobile Innovation 2024: The Future… What’s Next? Sunumu ile yeni bir vizyon çizen Blippar CEO’su Ambarish Mitra “Bu, Blippar için oldukça heyecanlı bir süreç ve artırılmış gerçeklik piyasası için bir dönüm noktası.” şeklinde konuştu. “Piyasadaki spekülasyonlar, birçok kişinin görüntü tanıma özelliğinin Google Glass’ta halihazırda mevcut olan bir özellik olduğuna inanmasına yol açtı. Ancak, kusursuz çalışan ve kanıtlanmış bu konseptin ilk kez Blippar tarafından gerçekleştirildiğini tüm dünyayla paylaşmaktan  gurur duyuyoruz. Google Glass’ın üçüncü jenerasyonunun piyasaya sunulmasını beklerken, donanım daha güçlü ve gelişmiş bir hale geldikçe giyilebilir bilgisayarlar yoluyla görüntü tanımanın inanılmaz potansiyeli konusuna çok daha iyimser bakıyoruz.

Google Glass’ın önemli iddialarından biri, amaç ve eylem arasındaki geçişi daha pürüzsüz bir deneyim haline getirmektir ve Blippar bu yeni teknolojinin tanıtımını yaparak bu konsepti ilk kez gerçekliğe dönüştürmüştür. Bu gelişimin pazarlama ve reklamcılık, perakende, eğitim ve hatta sağlık alanları dâhil olmak üzere birçok sektörde önemli etkileri olmuştur. Piyasaya giren giyilebilir teknolojik cihaz sayısı arttıkça, müşteri edinimi de kaçınılmaz olarak artmaya devam edecek ve görüntü tanıma teknolojilerinin kullanımı günlük hayatımızın bir parçası haline gelecektir.

Artırılmış gerçeklik sektörü, büyük oranda görüntü tanıma teknolojisindeki yeniliklerden kaynaklanan dünya çapında büyük ilgi görmektedir. Juniper Research yakın zamana ait bir raporunda artırılmış gerçekliğin dünya çapındaki kullanıcı sayısının 2013 yılının sonunda 60 milyondan 2018 yılına kadar hızla 200 milyona artacağını duyurmuştur.

Mobil Dünya Kongresi’nde sunulan tanıtım, aynı zamanda görüntü tanıma teknolojisinin diğer alanlarını da tanıtacaktır. Blippar daha hızlı tanıma, daha düşük hafıza kaplama alanı, daha düşük güç gereksinimleri ve sağlamlık hususlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir