https://juragankomik.com
Çarşamba , 19 Haziran 2024

Duvarın Arkasını Çekebilen Fotoğraf Makinası Geliştirildi

Bilim adamları sonunda bunu da gerçekleştirdi. Kullanılan yeni bir teknoloji sayesinde duvarın arkasında kalan nesneleri çekebilen fotoğraf makinesi geliştirildi.

Makinede tahmin edilenin aksine X-Ray görüşü kullanılmıyor. Yerleştirilen lazerler sayesinde mercekten yansıyan ışınlar çarpışarak köşelerden geçebiliyor, bu şekilde duvarın arkasında kalan obje görüntülenebiliyor.

Projeyi yöneten Andres Velten kamera hakkında şu yorumları yapıyor: “Duvarın arkasını görebilen fotoğraf makinesinin fizikle bir alakası yok, sadece lazer teknolojisi. Günümüzde kamera ve bilgisayarların gelişimi hafife alınmamalı.”

Cihaza yerleştirilen lazerlerden çıkan ışınlar duvara yansıdığında çarpacak bir nesne bulana kadar farklı yönlere sekmeye devam ediyor. Kamera duvarın arkasına saklanmış nesneyi gördüğünde kopyalayabiliyor çünkü lazer ışınları duvardan sekip gizlenmiş objeye çarptığında aynı duvara geri yansıyor ve bu şekilde görüntü kameraya işleniyor.

Kamera yansımaları toplayarak bilgisayar üzerinde bütün parçaları bir araya getiriyor. Bilgisayarda oluşturulan 3D model 15/1000000 saniye içinde (neredeyse anında) tamamlanıyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Bu cihaz fotoğrafçılıkta bi dönüm noktası bence…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir