Pazar , 3 Temmuz 2022

e-Sabıka Kaydı Dönemi Başladı

Artık sabıka kaydı internetten sorgulanabiliyor, Belge alınabiliyor. e-Devlet kapısı yani Turkiye.gov.tr aracılığı ile Turkiye.gov.tr’ye giriş yapanlar, online olarak sabıka kayıtlarını görebilecekler. Adliyeye gidip dilekçe kuyruğu, sabıka kaydı kuyruğu, üstüne de para verme derdi bitiyor.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türksat tarafından geliştirilen e-devlet kapısı hizmetlerine sabıka kaydo sorgulama da eklendi. Bakanlığın açıklaması şu şekilde:

5 Haziran 2013 tarihinde imzalanan protokolle adli sicil belgesi almak artık daha kolay olacak. Türksat’tan yapılan açıklamaya göre www.turkiye.gov.tr adresli e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak olan adli sicil kayıt belgelerinde bir barkod numarası da bulunuyor. E-devlet kapısından alınacak belgenin ne için kullanılacağı bilgisi, belgenin geçerliğinde etkili olduğundan, vatandaşların söz konusu belgeyi alma sürecinde bu bilgileri dikkatlice tanımlamaları gerekiyor. E-Devlet Kapısı kullanıcıları çıktı alarak bu belgeyi ilgili kurumlarla paylaşabilecek. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yaparak, belge üzerindeki barkod numarası ve belge sahibinin TC kimlik numarası ile belgenin orijinalini görüntüleyerek doğrulayabilecek. Böylece muhtemel sahteciliğin de önüne geçilmiş olacak.

Sorgulama adresi şöyle;

https://www.turkiye.gov.tr/sorgula

dijital devlet kazanımlarının artarak sürmesini temenni ediyoruz.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir