Cumartesi , 30 Eylül 2023

E-Ticaret ile Nasıl Başarı Yakalanır?

Artık günümüz internet ve teknoloji çağı olmanın yanısıra elektronik ticaretin de oldukça revaçta olduğu bir dönemdir.

Artık insanlar kıyafet,takı,ayakkabı,yiyecek,içecek,beyaz eşya hatta mobilyaya kadar her türlü ihtiyacını internet üzerinden sanal mağazalar aracılığı ile yapıyor.
Bu talebi karşılamak için iş kurmak isteyenler ya da girişimciler internette sanal mağaza açıyor.
Sanal mağaza açmak oldukça basit.Sıfırdan bir site yazılımı yaptırmanıza gerek yok.Çünkü sıfırdan bir web sitesi yazdırmak oldukça yüksek maliyetli.
Direk Neticaret gibi hazır sanal mağaza sunan firmalardan e-ticaret sitesi almanız ile internette 1 günde sanal mağaza sahibi olabiliyorsunuz hem de yazılıma oranla çok ucuz fiyatlarla.
Daha sonra domain adınızı yani mağaza adınızı belirleyin ve sitenizi kurdurun.
Ardından ne satacağınıza karar verin. Örneğin kendi ürünleriniz varsa bunları satabilirsiniz yada yurtdışından ürün ihraç edebilir bunları satabilirsiniz. Yok stok maliyetine girmek istemiyorum derseniz tamamen kar oranı ile sıfır stok maliyetine ürün tedarikçilerinin ürünlerini tek tuşla sitenizde satabilirsiniz. Böylelikle hem sitenize ürün girmekle uğraşmaz,hem güncellemekle uğraşmaz hem de stok maliyeti yüküne girmessiniz. Ne satarsanız o ürün üzerinde kar komisyonunuzu alırsınız.
Daha sonra kargo var.Ya e-ticaret sitenizi aldığınız firmanın anlaşmalı kargosunu kullanın yada kargo firmaları ile siz anlaşma yaparak sitenize ekleyin. Bu işlem çok çok basit.
Sitelerde tabi ki olmazsa olmaz olan sanal poslardır.Sanal pos için bankalara başvuralbilirsiniz.Eğer sitenizi Neticaret gibi firmalardan aldıysanız sanal pos çok rahat edinebilirsiniz ve bu firmalar size bazı bankaların sanal poslarını ilk yıl ücretsiz sunmaktadır. Bu da ciddi bir avantajdır.
Son olarak satış nasıl yapacağım rakipler de var diyebilirsiniz. Bunun cevabı ise oldukça basit:
1-Reklam yapın
2-Fark yaratın ( sitenize özel tasarım , özel ürünler, fiyat kampanyaları)
3-Müşteri ile direk irtibatta olun ve müşteriye güven verin.
4-Rakiplerinizi iyi analiz edin.
5-Ben olsam kendi sitemden alış veriş yaparmıyım sorunsunu  kendinize yöneltin.
6-Fiyat karşılaştırma sitelerine üye olun.

Hakkında neticaret

Türkiye'nin Öncü E-Ticaret altyapı sağlayıcısı

2 comments

  1. Verilen bu aydınlatıcı bilgi çok faydalı oldu.Uzun zamandır e-ticaret için nasıl bir yol izleyeceğimi düşünüyordum.Bu haber ile yolumu çizeceğim.
    selamlar

  2. Boşver Önemli Değil

    Yazılan yazı buram buram reklam kokuyor. Hatta ücretli haber de denilebilir. Okuyucu olarak bunu çok rahat hissedebildim. Saygılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir