Cumartesi , 3 Aralık 2022

E-Ticaretin 5n1k’sı – 3

E-Ticareti Ne Zaman Yapmalı

Her şeyin bir zamanı olduğu gibi e-ticaretinde yapılabilirlik açısından yatırım zamanı ve hazır olunup olunmamasıyla alakalı iki zamanı vardır.

Türkiye’de bilinen ilk e-ticaret sitesi 1997 yılının başında, dünyadaki ilk e-ticaret sitesi gibi kitap satışı için bir yayın evi tarafından açılmıştır. E-ticaretin zamanı hakkındaki en büyük anektod bu olsa gerek. Çünkü bu iki ilk sitenin ürün gamı ve kuruluş zamanları hemen hemen aynı olsa da metod ve amaçları farklıdır. Türkiye’deki örneği incelediğimizde; ticaretle uğraşan, internetten satışa sunacağı ürünün riskini hali hazırda almış bir firma, zamanına göre getirisini karşılamayacak bir maliyetin altına girerek prestij için açmıştır bu siteyi. Dünyadaki ilk site ise; Amerika’da bir yazılımcı tarafından, yayın evlerinin bütün ürünlerini internet ortamına aktarmak suretiyle, stoksuz ve risksiz olarak kurulum maliyeti de meslek icabı nispeten az olan bir platform ve girişimcilik örneği olarak kurulmuştur. Burada vurgulamak istediğim zaman ve mekanın önemidir. 1997 yılında prestij amaçlı kurulmuş Türk e-ticaret sitesinden bir platform olup başkalarının mallarını satmasını beklemek çok gerçekçi olmazdı. Zira o dönemde bu site satış amacını gütmüyordu. Dolayısıyla bir sitenin, -ürün gamının internette en çok satılabileceği dönemde- “tam anlamıyla hazır olmuş olması” iyi bir zamanlamadır diyebiliriz. Bütün sır bu cümlede gizli aslında, satış dönemi ve hazır olmak bunun ikisi de birbirinden bağımsız ama birbirini ölesiye etkileyen iki faktördür. Sattığı ürün gamının internette satılamayacağı bir dönemde kurulup, ayakta kalmaya çalışan bir site de, ürünün en iyi satıldığı zaman yeni kurulan ve oturması zaman alacak olan sitede bu zaman olayını biraz ıskalamış oluyor sanırım.

E-ticaret verilerindeki ivmeye bakacak olursak 2013 – 2014 yılları e-ticarette ülkemizin iplerini koparacağı, ciroların tavan yapacağı beklentisini uyandırmakta. 2014 yılında e-ticaretten para kazanıyor, en önemlisi olması gerektiği gibi hizmet verebiliyor olabilmek için şimdiden taşın altına elimizi koymamız gerekmektedir diye düşünüyorum.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir