Pazartesi , 6 Şubat 2023

E-TİCARETİN 5N1K’sı – 1

E Ticaret Nedir

E-ticaret kelime anlamı olarak elektronik ticaret anlamına gelir. E-ticaret için basit ve kabaca; bir ürünün satışı / bir hizmetin verilmesi veya daha önce fiziki ticaretle satışı yapılan ürünün / verilen hizmetin ödemesinin elektronik ortamda alınması diyebiliriz.

Fiziki(ben geleneksel yerine bu kelimeyi daha uygun buluyorum) ticarette olduğu gibi, bu işte de “isim” para kazanan taraf için ticaretken, ödeme yapan taraf için alışveriştir, dolayısıyla bu elektronik ticaretin tüketici tarafındaki ismi online alışveriştir. Tabi Ülkemizde her şeyin birbirine karıştırıldığı gibi bu sektörde de en büyükler bile e-ticaret kelimesine online alışveriş kelimesinden daha çok önem vermekteler. (bu ayrıntı kurumsallık kadar işin seo kısmını da ilgilendiriyor ama çok ileride bundan da bahsedebileceğimin sinyallerini vermek istedim doğrusu). Yani, e-ticaret yapıyorum kelimesini müşterilerinize değil, ticari ilişkiler içinde olduğunuz kişi ve kuruluşlara sarf etmelisiniz.

E-ticarette adından da anlaşıldığı üzere birbiriyle karıştırılmaması gereken ve ikisi de önemli olan iki unsur vardır. Birincisi işin elektronik kısmı yani yazılımsal alt yapı ikincisi ise ticari boyutudur. E-ticarete girerken ticaretten anlamayan bir yazılımcı veya yazılımdan anlamayan bir tüccar, hiçbir zaman ikisinin bir arada bulunduğu işletmeler kadar başarı sağlayamamaktadır. İlerideki yazılarımda e-ticaretin 5n1k sından bahsetmeye devam ederken bu konuya daha detaylı eğilmeyi düşünmekteyim.

Umarım tamamen tecrübelerin kaynak gösterilebileceği bu yazı dizisi, e-ticarete trend olduğu için girmek isteyen veya e-ticaret yapması gereken kişilerce doğru algılanarak e-ticarete zarar veren e-ticaret girişimlerinin önünü kesmiş olur.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

2 comments

  1. aydınlatıcı bir yazı olmuş

  2. yazılarınız aydınlatıcı nitelikte. sitenize yazmış olduklarınız başlıklar aynı olsa bile diğer bloglardaki yazılarınızdan farklı, buda ayrı bir güzellik katıyor, devamını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir