Pazar , 4 Aralık 2022

e-ticarette başarılı olmak için 5 altın kural

 

Sektöre arka arkaya giren girişimler ile günden güne güçlenen e-ticaret sektöründe rekabet arttıkça ayakta kalmanın kuralları da değişiyor. Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinde imzası bulunan Inveon, sektörde başarılı olmak için 5 altın kuralı sıraladı. Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, onlarca internet girişimini analiz ettiklerini belirterek, başarıya giden yolu açıkladı.

Yazılım ve internet teknolojileri ile verimliliği artıran çözümler sunan Inveon olarak global internet girişimlerini, başarı ve başarısızlık öykülerini yakından takip ettiklerini dile getiren Kastro, bu girişimler arasında finans, teknoloji, iş modeli, girişimcilik ruhu ve yürütme bileşenlerinin benzerlik gösterdiğini belirtti.

İnternet girişimlerinde belli bir gelire ulaşmak için gereken sürenin yaklaşık 8-14 ay arasında olduğunu kaydeden Kastro, “Bu süre zarfında hem temel operasyonel masrafların karşılanması, hem de girişimcilerin yaşama devam edebilmesi için belli bir finans kuvveti gerekiyor. Risk sermayesi şirketleri ve melek yatırımcı grupları sayesinde finans en rahat erişilebilecek kaynaklardan biri” dedi.

Teknolojiye hakim olun

Teknolojinin birçok internet girişimi için ayırt edici unsurlardan biri olduğuna dikkat çeken Kastro, kurucu ortaklardan en az birisinin teknik altyapıya ve internet teknolojilerine hakim olmasının şirketin stratejik hareketleri açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Kastro, internette faydalı olmasına rağmen para kazanamayan binlerce servis, site ve girişim bulunduğuna değinerek, şöyle konuştu: “Bir internet girişiminin insanların ilgisini çekmesi, trafik alabilmesi ve insanlar tarafından kullanılması, o girişimin kar etmesi için gerekli ama yeterli değildir. Girişim fikrinin daha ilk aşamalarından itibaren, doğru iş modeli ile gelir kanallarının ne olacağı ve bu senaryoların riski analiz edilmelidir.”

“Her şey fikirle başlamaz”

Özellikle internet girişimlerinin, küçük sermayelerle büyük etkilerin yaratılabileceği bir alan olarak girişimcilere çok daha fazla bağımlı olduğunu söyleyen Kastro, “Çıktığı yola baş koyan ve büyük tutkuyla o işi başarıyla ulaştırmak isteyen bir girişimci olmadan, başarı pek olası değildir” diye konuştu.

Bir internet girişiminde başarının en önemli anahtarlarından birinin de stratejileri, değişim kararlarını ve günlük operasyonel görevleri yürür halde tutabilmek olduğunu belirten Kastro, “Başarılı bir internet girişimi için fikir değil, doğru bileşenler gerekir. ‘Her şey fikirle başlar’ yaklaşımına inanmıyorum. Bu 5 bileşenden biri bile eksikse, fikirlerin hiçbir faydası olmayacaktır” dedi.

e-ticaret girişimini başarıyla sürdürmek için 5 öneri

1) Ticaretin en eski kuralı, e-ticaret için de geçerli: “Doğru ürün, doğru teklif, doğru müşteri şart.”
2) “Customer lifetime Value” yani müşterinin size ömür boyunca sağlayacağı getiriyi hesaplayın. Ama bu parametrenin sürekli değiştiğini de unutmayın.
3) Analitik ölçümler sonucu yarattığınız “pazarlama kurallarının” sadece çok kısa bir süre geçerli olacağını kabul edin.
4) Sadece birim ekonomisine dayalı hesaplar yapmayın, “sepet büyüklüğü” etkisinin bu hesabı altüst edeceğini hatırlayın.
5) Konvansiyonel perakendenin ölçemediği, e-ticarette ölçülebilen 37 tane standart KPI (anahtar performans göstergesi) göstergesinin birbiri arasındaki ilişkilere bakarak hangi araçları, nasıl iş geliştirme amacıyla kullanabileceğinizi değerlendirin.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir