https://juragankomik.com
Çarşamba , 19 Haziran 2024

Edebiyat ve İnternet

 

Günümüzde neredeyse her şey ihtiyacımızı internetten ve sosyal medyadan karşılıyoruz. Alışveriş, çevre edinme, iletişim, sosyalleşme… İnternette bu kadar vakit geçiriyor ve edebiyatı da bir ihtiyaç olarak kabul edebiliyorken internetteki okuma ihtiyacımızı karşılayacak platformların azlığı gözümüze çarpıyor. İnternette bu kadar çok okuyor ve hatta yazıyoruz ancak bu yazdıklarımızın ve okuduklarımızın çoğu edebiyatla ilgili değil? Neden?

Aslında bunun sebebi biraz aceleciliğimiz. İnternette gezinirken her şeyi çok çabuk okuyayım, vakit kaybetmeyeyim havasına bürünüyoruz. Hatta öyle zamanlar oluyor ki bizi ilgilendiren haberlere bile sadece göz gezdirmekle yetiniyor hemen başka sayfalara atlıyoruz. Ancak bu aceleciliğimiz yensek bile bilgisayarın başına oturduğumuzda adam akıllı yazılar okuyabileceğimiz, edebiyat ihtiyacımızı tatmin edebileceğimiz yerler çok az. Belki de ilgi görmedikleri içindir. Peki neden?

Bunun bir başka sebebi var. Yazma, bir şeyler paylaşma ihtiyacımızı bilinen popüler sosyal medya siteleriyle karşılayabiliyoruz. Mesela Facebook’ta beğendiğimiz bir sözü yazıyor, Twitter’da gün içinde yaptıklarımızı paylaşıyoruz. Aynı şekilde başkalarının da paylaştıklarını okuyoruz ve bunlar daha çok ilgimizi çekiyor. Böylece bir miktar tatmin edebiliyoruz yazma ve okuma ihtiyacımızı.

Bunun bir başka boyutu daha var tabi ki, sözlükler. Edebiyatla ilgisi olmasa da yazma ve okuma ihtiyacını karşılama noktasında belki de diğer sosyal medya sitelerini solluyor. Sonuçta kaliteli sözlüklerde kaliteli cümleler kurmalısınız ve okuduklarınız da kaliteli olur. Yani bu şekilde de biraz olsun tatmin edebiliyoruz kendimizi.

Ancak bunların hiçbiri tam manasıyla edebiyatla ilgili değil. Mesela hiçbirinde edebi öykü ya da deneme özelliği taşıyan yazı bulamıyoruz. Arada bir şiir… Bloglar ise diğerlerinden daha farklı bir yer tutuyor. Her ne kadar kişisel bloglar, yani günlük hayatı aktaran bloglar fazla olsa da edebi bloglar yok değil. Kitap-film inceleme blogları da yoğun bir şekilde hayatına devam ediyor. Ancak sanıyorum ki bunların arasında en az yer tutan “şöyle demli edebiyat yapan edebi bloglar.” Her ne kadar fazla ilgi görmüyor desek de gerçekten edebiyatla ilgili ve kaliteli platformlar oluşturulduğunda insanlar tarafından rağbet görme olasılığı çok fazla. Sonuçta yoğun iş arasında ya da herhangi bir zaman diliminde insanın duygulanmaya, duyguları olduğunu hissetmeye veya bir süreliğine rahatlamaya, günlük yaşamdan ve koşuşturmadan uzaklaşmaya ihtiyacı var ve edebiyat da tam da bu noktada devreye giriyor. Aslında şu ana bakarsak giriyor diyemeyiz, çünkü adamakıllı platformlar yok. Ama inanıyorum ki bir gün kaliteli platformlar oluşturulacak ve insanlar Facebook-Twitter yahut Tumblr köşelerinde okuma-yazma ihtiyacını gidermek için uğraşmayacak, bu işi bilen kişilerden ustalıkla yazılmış eserler okuyacak ve onlara yorum yapacak. Umarım…

Hakkında muzaffersen

Zaman Bulutları’nın yazarı, hüzünlü yazar. Sosyal medyayla iç içe, sözlüklerde de yazar. Edebiyatı internete gereğince ve yeterince yayma düşüncesindedir. Bir ilk adım: http://badihuzun.blogspot.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir