Pazartesi , 27 Haziran 2022

Edge Rank Nedir?

Türkiye’de 30 milyondan fazla Facebook kullanıcısı bulunuyor. comScore verilerine göre Facebook kullanıcıları tüm Türkiye internet kullanıcılarının %82’sini kapsıyor. Her kullanıcının ortalama 130 arkadaşı var ve ortalama bir Facebook kullanıcısı ayda 90 içerik üretiyor. Bu da Türkiye’de Facebook üzerinde her ay ortalama 2,7 milyar içerik üretildiği anlamına geliyor.

Facebook’ta her kullanıcı, arkadaşlarının, katıldığı grupların ve beğendiği sayfaların ürettikleri içeriklere maruz kalıyor. Peki bazı kişilerin ve sayfaların  paylaşımları news feed’de görünürken neden diğerleri görünmüyor? Bunun cevabı Facebook’un edge rank algoritmasında gizli.

Ortalama bir kullanıcı Facebook’ta günde 23 dakika geçiriyor. Bu süre içerisinde news feed’inde gördüğü arkadaşlarının haberlerini, paylaşımlarını, bildirilerini okuyor, tıklıyor, beğeniyor ve paylaşıyorlar. Takip ettikleri sayfaların içeriklerine bakıyor, tavsiye ediyor, etkileşimde bulunuyorlar. Facbook tüm bu işlemleri kendi veri tabanında kaydediyor ve tıpkı Google’daki “page rank” mantığında olduğu gibi kişilere, gruplara ve sayfalara bir puan veriyor. İşte bu puan “edge rank”.

Edge Rank Algoritması

“Edge rank” i etkileyen üç büyük faktör bulunuyor;

edge-rank

1. Hangi arkadaşınızın profiline, beğendiğiniz sayfaya veya katıldığınız gruba daha çok bakıyor, yorum yapılıyor, paylaşımlarını beğeniyor ve paylaşıyorsanız kısaca daha çok etkileşim içerisinde bulunuyorsanız o profil, grup veya sayfanın paylaşımlarını daha çok görürsünüz.

2. Diğer kullanıcıların etkileşimleri. Arkadaşınızın, katıldığınız grubun veya beğendiğiniz sayfanın paylaşımları diğer kullanıcılar tarafından ne kadar çok beğenilir, takip edilir, yorum yapılır ve paylaşılırsa edge rank o kadar yüksek olur ve haberlerin, paylaşımların görünürlüğü artar.

3. Paylaşımların zaman aşımı. Mevcut paylaşımların üzerinden zaman geçtikçe, alt sıralarda görünmesi, edge rank’i kuvvetli kullanıcıların üst sıralara çıkması Facebook’un edge rank algoritması gereği meydana gelir.

Gerek Facebook profillerinde, gerekse Facebook sayfalarında geçerli olan bu algoritma oldukça adil görünüyor. Sunduğu içerikler beğenilen, paylaşılan profillerin “edge rank” leri yüksek oluyor ve listesine ekli olduğu arkadaşlarının news feed’inde daha görünebilir oluyor. Aynı şekilde, içerikleri beğenilen, paylaşılan ve sık ziyaret edilen Facebook sayfalarının “edge rank” leri yüksek oluyor ve profillerde olduğu gibi, sayfayı beğenen kişilerin news feed’lerinde daha ön planda oluyor.

Edge rank bize yıllardır geçerli olan “içerik kraldır” kuralını bir kez daha hatırlatıyor. Doğru içeriği doğru hedef kitle ile buluşturmak arama motorlarında olduğu gibi, sosyal medyada da firmalara büyük fayda sağlıyor.

Hakkında Onur Yılmaz

1982 yılında İstanbul'da doğdu. Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’da PCBM (Professional Certificate of Business Administration) eğitimini tamamladı. 2003 yılından bu yana çeşitli internet projelerinde aktif olarak yer aldı. Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya alanındaki çalışmalarına Hürriyet İnternet Grubu’nda devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir